سه دلیل استیضاح وزیر صمت؛ نابسامانی قیمت کالاها و مشکلات بازار خودرو، جدی است

عملکرد ضعیف وزارت صنعت، معدن و تجارت فاطمی امین در حوزه‌های خودرو، معادن و نظارت بر بازار، دلیل اصلی نمایندگان خواستار استیضاح وزیر صمت است.

سه شنبه - ۳ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰
دلایل مجلس برای استیضاح سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت

جلسه استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت که قرار بود هشتم آبان ماه برگزار شود، با درخواست دولت و موافقت مجلس به روز سه‌شنبه دهم آبان موکول شد. این موضوع پس از آن اتفاق افتاد که برای نمایندگان مجلس مسجل شد فاطمی امین نتوانسته در کنترل بازار و همچنین ساماندهی بازار خودرو، سیاست‌های درستی بکار گیرد. در واقع اینها دلایل نمایندگان مجلس در ابتدای تابستان برای استیضاح وزیر صنعت بودند که با پا در میانی هیات رئیسه مجلس و همچنین پذیرش شروط نمایندگان توسط وزیر صمت برای اصلاح امور و فرصت به دولت برای مقدمه‌چینی برای جدایی وزارتخانه‌های صنعت از بازرگانی، این استیضاح به تعویق افتاد بود. حال دوباره نمایندگان تصمیم گرفته‌اند این استیضاح را عملی کنند، هرچند بحث تفکیک وزارت صنعت و بازرگانی با وجود اینکه برخی از نمایندگان هم موافق اجرای آن بودند، دیگر منتفی به نظر می رسد.

به گزارش فارسی‌کار از خبرگزاری موج، سید جواد حسینی‌کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که امضاءکننده های استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت، سه دلیل دارند، گفت: در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت در سه حوزه خودرو، معادن و نظارت بر بازار، عملکرد بسیار ضعیفی داشته است.

سید جواد حسینی‌کیا با نگاهی به حوزه های که وزیر صنعت عملکرد ضعیفی داشته است، افزود: برای نمونه در بخش معدن با وجود اینکه ایران ظرفیت بالایی برای استخراج و فراوری محصولات معدنی دارد اما وزارت صنعت اقدام خاصی انجام نداده هست و حتی بخش عمده ای از محصولات این بخش به صورت خام فروشی صادر می‌شوند، به همین دلیل واضع است که وزیر صنعت در این بخش عملکرد ضعیف داشته است

او با تاکید بر اینکه در بخش بازار هم علاوه بر اینکه در یک سال اخیر شاهد احتکار و گران فروشی بوده ایم، نوسان قیمت در بازار هم زیاد بوده است، تصریح کرد: بازار خرده فروشی با وجود اجرای سیاست های مانند قیمت تولیدکننده و قیمت مصرف کننده با چالش های زیادی مواجه بوده است که بخشی از این مساله در نتیجه ضعف سیاست گذاری در بازار داخلی بوده و وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی این بخش عملکرد بسیار ضعیفی به جای گذاشته است.

مشکل کیفیت و قیمت گذاری در صنعت خودرو

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در بخش خودرو هم مشکل قیمت گذاری و کیفیت وجود دارد تصریح کرد: البته نباید فراموش کرد که مساله واردات خودرو هم مطرح است زیرا زیرساخت ها فراهم نیست و از طرف دیگر اصلاحیه‌ای که در آیین‌نامه واردات و … اتفاق افتاده، نشان می‌دهد به این زودی ها واردات اتفاق نخواهد افتاد، هرچند نباید استیضاح وزیر صنعت را به تاخیر در واردات خودرو گره زد و این دو مساله کاملا جداست، اما با توجه به مشکلاتی که در بازار خودرو وجود دارد اگر بحث تنظیم بازار خودرو به زودی اتفاق نیفتد باید واردات خودرو جدی‌تر گرفته است.

او درباره جزئیات تنظیم بازار خودرو که باید از سوی وزیر صنعت معدن و تجارت دنبال می‌شد، اظهار داشت: بازار خودرو باید از طریق افزایش تیراژ تولید و کاهش هزینه‌های سربار مدیریت می‌شد تا از این طریق بهره‌وری به وجود بیاید و قیمت تمام شده خودرو کاهش یابد نه اینکه اصلاح بازار خودرو را با افزایش قیمت دنبال کنند.

وی افزود: در چند وقت اخیر به لطف وزیر صنعت معدن و تجارت محصولات سایپا به طور کامل از قرعه کشی خارج شده‌اند و قول داده‌اند که محصولات ایران خودرو هم به زودی از قرعه کشی خارج می‌شود تا همه محصولات با قیمت بازار آزاد عرضه شوند، در واقع سیاست اینها برای ساماندهی بازار خودرو این بود که قیمت ها را افزایش دهند.

حسینی کیا با انتقاد از سیاست های که در بازار خودرو به‌کار گرفته شده است، اظهار کرد: اگر خودروسازان نمی توانند تولید محصولات خود را افزایش دهند باید خودروهای هفت تا هشت هزار دلاری با تعرفه ای واردات صفر به کشور وارد و عرضه شود تا از این طریق علاوه بر اینکه نیاز کشور تامین شود قیمت‌ها در بازار هم تعدیل شوند.

این نماینده مجلس درباره عملکرد وزارت صنعت در بخش بازرگانی گفت: هم اکنون ظرفیت صادرات کشور بسیار بالاتر از آمار کنونی صادرات است و نشان می دهد که وزارت صنعت نتوانسته موفقیتی در این بخش کسب کند و از طرف دیگر امروز بسیاری از محصولات در بخش معدن و کشاورزی خام فروشی می‌شوند و باید وزارت صنعت به دنبال بازارهای خارجی باشد که بتواند زنجیره تولید را تکمیل کند و با ایجاد ارزش افزوده در تولید سطح صادرات را بهبود ببخشد.

وزیر صمت به وعده‌های خود عمل نکرد

در همین مورد، اله‌وردی دهقانی نماینده مجلس با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی، مشکل صنعت کشور، عدم تفکیک وزارت صنعت از بازرگانی نیست، گفت: در شرایط کنونی بسیاری از کشورهای دنیا همچنان صنعت و بازرگانی را به صورت منسجم در یک وزارتخانه دنبال می کنند، زیرا معتقدند که جدایی این دو بخش می تواند به سیاست افزایش واردات منجر شود.

او افزود: از طرف دیگر وزیر صنعت، معدن و تجارت نتوانسته است به آنچه که برنامه خود در بخش صنعت و بازرگانی وعده داده بود جامه عمل بپوشاند به همین دلیل در چند وقت اخیر شاهد نابسامانی های در قیمت کالاها بوده ایم.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟