جنگ غزه و افزایش قیمت دلار، بازار خودرو را روی دور گرانی انداخت

بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت، روی دور گرانی قرار داشت به‌طوری‌ که هیچ خودرویی در بازار طی هفته گذشته از رشد قیمت، مستثنی نبود.

به اشترک بگذارید

جنگ غزه و افزایش قیمت دلار، بازار خودرو را روی دور گرانی انداخت

از ابتدای سال جاری نرخ ارز تغییرات چندانی را تجربه نکرده بود که مهم‌ترین دلیل آن نیز روند مثبت مذاکرات، رشد فروش نفت و درنهایت تبادل زندانیان بوده است. بر این اساس فعالان بازار خودرو نیز با توجه به شرایط موجود، چندان انتظار رشد قیمت خودرو را نداشتند. بنابراین از فروردین‌ماه تاکنون شاهد روند کاهشی یا ثبات در قیمت خودرو بودیم که مهم‌ترین دلیل آن آغاز واردات خودرو و رأی مجلس به ورود خودروهای کارکرده بود. با‌این‌حال سیاستگذار ثبات در بازار را ناشی از سیاست‌های خود در برنامه تولید، عرضه و دیگر سیاست‌های اعمالی خوانده است. اما هفته گذشته ورق در بازار خودرو برگشت؛ همان‌طور که اشاره شد موجی از رشد قیمت همه محصولات موجود در بازار را در بر گرفت و نشان داد بازار خودرو، اعم از داخلی، مونتاژی و وارداتی، به منوال گذشته بر مدار نرخ ارز نوسان می‌کند.

به گزارش خودرودیلی از روزنامه دنیای اقتصاد، نرخ دلار ۱۲ مهرماه که نقطه شروع بازه مورد بررسی این گزارش است، ۴۹هزار و ۶۰۰تومان بود اما روز شنبه با شروع جنگ غزه، نرخ ارز رو به افزایش رفت و حتی به مرز ۵۳هزار تومان هم رسید. اواسط هفته نیز گرچه قیمت دلار کمی کاهشی شد اما همچنان در کانال ۵۰هزار تومان بود و ۵۱هزار ۴۰۰تومان ثبت شد. بازار خودرو طی سالیان گذشته همیشه وفاداری خود را نسبت به تغییرات قیمت ارز ثابت کرده است. بنابراین از روز دوشنبه با تاخیر یک‌روزه شروع به رشد قیمت کرد.

از طرف دیگر این جنگ تصور رشد قیمت در بازارها را تقویت کرد که به‌نوعی منجر به رشد انتظارات تورمی نیز شد. در چنین شرایطی خریداران تصور می‌کنند در آینده مجبور هستند خودروی موردنظر خود را به قیمت بیشتری خریداری کنند، بنابراین سعی می‌کنند دست به خرید بزنند. از طرف دیگر فروشندگان هم فکر می‌کنند که در آینده می‌توانند خودروی خود را با قیمت بیشتری به فروش برسانند، بنابراین از فروش خودرو امتناع می‌کنند. مجموع این شرایط موجب رشد قیمت خودرو در بازار می‌شود.

نام خودروقیمت بازار – ۱۲ مهر
(تومان)
قیمت بازار – ۱۹ مهر
(تومان)
پژو ۲۰۶ تیپ ۲۴۶۵.۰۰۰.۰۰۰۴۸۰.۰۰۰.۰۰۰
پژو ۲۰۷ دو رنگ (MC) اتوماتیک۷۰۰.۰۰۰.۰۰۰۷۲۵.۰۰۰.۰۰۰
پژو پارس سال۴۹۰.۰۰۰.۰۰۰۵۱۰.۰۰۰.۰۰۰
پژو پارس LX۶۱۰.۰۰۰.۰۰۰۶۲۵.۰۰۰.۰۰۰
دناپلاس دنده‌ای۶۳۵.۰۰۰.۰۰۰۶۵۵.۰۰۰.۰۰۰
شاهین۵۷۰.۰۰۰.۰۰۰۵۸۵.۰۰۰.۰۰۰
کوییک دنده‌ای R۳۴۰.۰۰۰.۰۰۰۳۵۰.۰۰۰.۰۰۰
ساینا S۳۴۰.۰۰۰.۰۰۰۳۵۰.۰۰۰.۰۰۰
هایما S7۱.۳۴۰.۰۰۰.۰۰۰۱.۳۶۰.۰۰۰.۰۰۰
هایما 8S۱.۷۹۰.۰۰۰.۰۰۰۱.۸۲۰.۰۰۰.۰۰۰
دیگنیتی پرایم۱.۵۴۰.۰۰۰.۰۰۰۱.۵۷۰.۰۰۰.۰۰۰
فیدلیتی پرایم ۷ نفره۱.۵۵۰.۰۰۰.۰۰۰۱.۵۷۰.۰۰۰.۰۰۰
MVM X22 دنده‌ای۷۰۰.۰۰۰.۰۰۰۷۲۰.۰۰۰.۰۰۰
JAC S3 اتوماتیک۹۷۵.۰۰۰.۰۰۰۹۹۵.۰۰۰.۰۰۰
JAC S5 اتوماتیک۱.۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰۱.۳۵۰.۰۰۰.۰۰۰
ام‌وی‌ام آریزو۵ توربو۱.۱۲۰.۰۰۰.۰۰۰۱.۱۶۰.۰۰۰.۰۰۰
فونیکس آریزو۶ اکسلنت۱.۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰۱.۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰
لاماری ایما۱.۶۹۰.۰۰۰.۰۰۰۱.۷۰۰.۰۰۰.۰۰۰
ب‌ام‌و 730Li۱۷.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰۱۸.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
مرسدس-بنز E200۱۲.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰۱۳.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
تویوتا C-HR هایبرید۴.۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰۴.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰
رنو تالیسمان۳.۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰۳.۵۵۰.۰۰۰.۰۰۰
هیوندای توسان۳.۷۰۰.۰۰۰.۰۰۰۳.۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰
فولکس‌واگن تیگوان۶.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰۶.۵۵۰.۰۰۰.۰۰۰
کیا اسپورتیج۴.۳۵۰.۰۰۰.۰۰۰۴.۴۵۰.۰۰۰.۰۰۰
لکسوس RX۱۴.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰۱۵.۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰
میتسوبیشی اوتلندر۴.۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰۴.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰
نیسان ایکس تریل۴.۷۰۰.۰۰۰.۰۰۰۴.۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰

افت‌و‌خیز قیمتی در بازار خودرو

از بین خودروهای داخلی که «دنیای اقتصاد» قیمت آنها را بررسی کرده است، تغییرات قیمت بین ۱۰ تا ۲۵میلیون تومان بوده است. بیشترین افزایش در بهای بازار این خودروها مربوط به پژو 207 MC اتوماتیک است. این خودرو که  ۱۲مهرماه با قیمت ۷۰۰میلیون تومان خرید و فروش می‌شد، روز گذشته قیمت ۷۲۵میلیون تومانی را ثبت کرد تا رشد قیمت ۲۵میلیون تومانی و ۳.۶درصدی را تجربه کند. همچنین دناپلاس دنده‌ای و پژو پارس سال هریک در این بازه زمانی ۲۰میلیون تومان رشد قیمت داشته‌اند. افزایش بها در مورد پژو ۲۰۶ تیپ ۲، پژو پارس LX و شاهین نیز هر یک ۱۵میلیون تومان بوده است.

کمترین افزایش قیمت مربوط به کوئیک دنده‌ای R و ساینا S است که با ۱۰میلیون تومان و ۲.۹درصد رشد قیمت مواجه بوده‌اند. به‌طور‌کلی خودروهای داخلی مورد بررسی ما به طور میانگین ۳درصد افزایش قیمت در بازار را تجربه کرده‌اند.  در مورد خودروهای مونتاژی، رشد قیمت ناشی از تغییرات یاد‌شده (دست‌کم از نظر درصدی) کمتر بوده است. محصولات خودروسازان خصوصی از ۱۲ تا ۱۹ مهرماه به طور میانگین ۲.۳۳درصد رشد در قیمت را تجربه‌ کرده‌اند. بیشترین این رشد مربوط به چری آریزو ۶ اکسلنت است.

این خودرو چهارشنبه هفته گذشته یک‌میلیارد و ۲۵۰میلیون تومان در بازار قیمت داشت، اما روز گذشته یک‌میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان خرید و فروش شد تا ۵۰میلیون تومان و ۴درصد رشد قیمت داشته باشد. جک S۳ اتوماتیک نیز تغییرات قیمتی مشابهی داشته و از یک‌میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان به یک‌میلیارد و ۳۵۰میلیون تومان رسید. لاماری ایما هم گرچه محصولی است که تجربه رشد قیمت‌های ناگهانی زیادی را دارد، اما در موج اخیر چندان تحت‌تاثیر قرار نگرفت و تنها با ۱۰میلیون تومان و ۰.۶درصد رشد قیمت، از یک‌میلیارد و ۶۹۰میلیون تومان به یک‌میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان رسید. باقی خودروهای مونتاژی مورد بررسی نیز رشد بهایی معادل ۲۰ تا ۴۰میلیون تومان را تجربه کرده‌اند.  توفان اصلی اما در بازار خودروهای وارداتی اتفاق افتاد.

این دست از خودروها که قاعدتا بیشترین تاثیر را از نرخ ارز می‌گیرند در یک هفته گذشته ۳.۴۶درصد به طور میانگین رشد قیمت داشتند. صدرنشین تغییرات بین وارداتی‌ها رکورد بسیار قابل‌توجه افزایش ۸۰۰میلیون تومانی و ۴.۶درصدی را داشت. ب‌ام‌و ۷۳۰ از ۱۷میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان با جهشی ۸۰۰میلیون تومانی، قیمت ۱۸میلیارد تومانی را تجربه کرد. قعرنشین این جدول نیز محصولی نبود جز فولکس واگن تیگوان که با تغییر تنها ۵۰میلیون تومانی و ۰.۷درصدی، از شش‌میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان به شش‌میلیارد و ۵۵۰میلیون تومان رسید. باقی محصولات وارداتی نیز رشد قیمت ۱۰۰ تا ۵۰۰میلیون تومانی را ثبت کردند.

چشم‌انداز بازار در هفته های آتی

گرچه بازار خودرو هفته‌ای بسیار متلاطم را پشت سر گذاشت اما همان‌طور که اشاره شد، این تغییرات و نوسانات بیشتر مربوط به اتفاقات سیاسی و منطقه‌ای بود که تاثیر خود را بیش از هر چیز بر نرخ ارز نشان داد. بنابراین با بازگشت نرخ ارز می‌توان این انتظار را داشت که باقی بازارهای متاثر از ارز نیز روند نزولی را طی کنند. نرخ ارز گرچه در روزهای گذشته با روندی مطلقا صعودی پیش می‌رفت، اما اواسط هفته تغییر جهت داد و باز هم رو به کاهش قیمت گذاشت. البته کاهش رخ‌داده به هیچ عنوان به میزانی نیست که رشد نرخ یک هفته گذشته را جبران کند، اما به هر روی روند صعودی قیمت ارز متوقف شده و حتی رو به کاهش است. بنابراین می‌توان این انتظار را داشت که روزهای آینده و هفته پیش رو، بازار خودرو نیز به‌نوعی آرام بگیرد و قیمت‌ها روند نزولی به خود بگیرند.

حتی در مورد بازار خودرو می‌توان این برآورد را داشت که با تصویب آیین‌نامه خودروهای کارکرده که قرار است در هفته پیش رو در هیات وزیران به رأی گذاشته شود و به احتمال بسیار قوی مورد تایید هیات دولت هم قرار خواهد گرفت، بازار سیگنال افت قیمت را دریافت کرده و حتی به منوال چند ماه گذشته شاهد روند نزولی قیمت‌ها هم باشیم. البته بازار ارز و همچنین بازار خودرو تا حد زیادی تابع اتفاقات سیاسی هستند که بسیاری از این فاکتورها به‌کلی قابل‌پیش‌بینی نیستند. بنابراین باید دید که آیا روند آرامش در بازار خودرو پیش گرفته خواهد شد یا دنیای سیاست این بار نیز برای بازار خودرو شگفتی می‌آفریند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو های جدید

با بهمن دیزل و فعالیت های شرکت، بیشتر آشنا شوید

چری آریزو۸ به ایران خواهد آمد

وانت سایپا آریا سال ۱۴۰۳ می‌آید

چانگان یونی-وی با پارس‌خودرو به ایران می‌آید

عناوین مرتبط سایت