خرید خودرو در بورس کالا مشروط شد

حواشی ایجادشده در عرضه محصولات گروه بهمن، منجر به برگزاری جلسه‌ای مشترک بین وزارت صمت و بورس کالا با محوریت عرضه و خرید خودرو در بورس کالا شد.

یکشنبه - ۲۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۷
خرید خودرو در بورس کالا مشروط شد

هفته گذشته بورس کالا سه بار شاهد عرضه محصولات گروه بهمن بود که از این میان برای دوبار عرضه این خودروها حواشی‌ به وجود آمد و بورس کالا معاملات انجام‌شده در یکی از این عرضه‌ها را تایید نکرد. دیگنینی پرستیژ خودرویی بود که روز چهارشنبه معامله آن تایید نشد. رشد ۱۱۶درصدی قیمت فروش این خودرو نسبت به قیمت پایه یکی از دلایل لغو معامله خرید این خودرو در بورس کالا خوانده شده است. قیمت در‌نظرگرفته‌شده برای دیگنیتی پرستیژ، ۸۰۰میلیون تومان بود اما در نهایت این خودرو بین ۲میلیارد تا ۲میلیارد و ۴۷۳میلیون تومان در بورس کالا معامله شد.

به گزارش فارسی‌کار از روزنامه دنیای اقتصاد، دلیل دیگر کنسلی معامله این خودرو نیز عدم‌رعایت بند اول بخشنامه وزارت صمت برای عرضه خودروها در بورس کالا بود. بند اول این بخشنامه تاکید می‌کند حداقل عرضه هر محصول در هر دوره به تعداد ۲هزار دستگاه در هر محصول برای دو شرکت بزرگ خودروساز و برای سایر شرکت‌های خصوصی حداقل به میزان ۵۰۰ دستگاه است. این بند در شرایطی در الزامات وزارت صمت قرار گرفته که تیراژ بخش خصوصی نسبت به سه خودروساز بزرگ کشور قابل‌مقایسه نیست؛ ضمن آنکه بخشی از محصولات نیز طبق مصوبه مجلس به طرح جوانی و اسقاط خودرو اختصاص پیدا می‌کند.

بدین ترتیب با توجه به حواشی شکل‌گرفته و همچنین عدم تکرار آن در عرضه‌های بعدی روز گذشته، جلسه مشترکی میان وزارت صمت و بورس کالا با محوریت عرضه خودرو در بورس کالا برگزار شد.

در این جلسه که با حضور منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل‌و‌نقل وزارت صمت، عبدالله توکلی مدیرکل صنایع خودروی وزارت صمت و رضا محتشمی‌پور معاون معادن وزارت صمت و همچنین مدیران بورس کالای ایران در محل بورس کالا برگزار شد، شش توافق مهم برای تعادل بازار خودرو صورت گرفته است.

براساس این گزارش، مقرر شد جدول کف عرضه خودرو و برنامه تولید ماهانه به تفکیک مدل، توسط وزارت صمت به بورس کالا اعلام شود و مبنای تایید عرضه‌ها و معاملات قرار گیرد. همچنین بورس کالا میزان عرضه‌ها را به صورت هفتگی، دو‌هفته‌ای و ماهانه به گونه‌ای تایید کند تا کف عرضه‌های ماهانه رعایت شود. در‌خصوص نحوه عرضه‌ها نیز قرار شد تجمیع عرضه‌ها براساس کلاس خودروها، پرتیراژها و کم‌تیراژها و خودروهای تجاری انجام شود.

همچنین توافق دیگری که میان مقامات وزارت صمت و بورس کالا صورت گرفت تعیین پیش‌دریافت خرید خودرو است. در این بند نیز تاکید شده تعیین پیش‌دریافت خرید خودرو باید به گونه‌ای متناسب با شرایط بازار باشد تا تقاضای خودرو متعادل‌تر شود. اما یک شرط دیگر نیز برای خریداران خودرو از بورس کالا در نظر گرفته شده است. در این بند نیز قید شده آن دسته از کدهای ملی در بورس کالا امکان خرید خودرو دارند که از ابتدای سال ۹۸ از بورس کالا یا سامانه‌های وزارت صمت خرید نداشته‌اند.

همچنین مقرر شد شرایط ضمانت خودروسازان برای عرضه در بورس به منظور رشد عرضه‌ها تسهیل شود.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟

دیگر نظرات

  • ناشناس | 1 دی 1401 - 10:56

    بورس هم شده سازمان کلابرداری فقط به نفع دولت ورانت خواران کار میکند یک کارشناس راحت میتواند تشخیص بدهد سودهای سرسام اور که دولت میبرد از این ماشینها در بورس