قیمت و تعداد خودروهای عرضه شده در مزایده خودرو اموال تملیکی

کمترین قیمت پایه در مزایده ۱۰۴۰ خودرو وارداتی مانده در گمرک اموال تملیکی، ۶۷۰میلیون تومان و بالاترین قیمت، ۷میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان اعلام شد.

جمعه - ۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۷
قیمت و تعداد خودروهای عرضه شده در مزایده خودرو اموال تملیکی

سعید غلامی معاون جمع‌آوری و فروش سازمان اموال تملیکی با اعلام این که ۱۰۴۰ خودرو در سایت سازمان اموال تملیکی و سامانه تدارکات دولت بارگذاری شده، پایین‌ترین قیمت در مزایده خودرو های اموال تملیکی را ۶۷۰میلیون تومان و بالاترین قیمت را ۷میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان اعلام کرد. وی در ارائه توضیحات بیشتر، گفت: در مجموع هزار و ۴۰ خودرو در سایت سازمان اموال تملیکی و سامانه تدارکات دولت بارگذاری شده است که در ۹ استان کشور شامل بوشهر، خوزستان، مازندران، هرمزگان، تهران، گیلان، قم، آذربایجان شرقی و فارس قرار دارند.

پیش‌تر نیز گفته بودیم که از این تعداد، ۶۲ دستگاه لکسوس RX و NX هستندو ۱۵۴ دستگاه تویوتا از مدل های کمری، RAV4 و کمری هایبرید در بین آنها وجود دارد. ۴۰ دستگاه پورشه ماکان، سه دستگاه پورشه باکستر، یک دستگاه ولوو، هشت دستگاه مرسدس-بنز E200 و ۱۵۲ دستگاه ب‌ام‌و شامل سری هفت (730Li)، سری پنج (530i) و همچنین X4 نیز در بین این خودروهای قابل عرضه وجود دارد.

اما بخش قابل توجه خودروهای وارداتی قابل عرضه در این مزایده، از محصولات کیا و هیوندای هستند. دقیق اگر بخواهیم بگوییم، ۱۸۲ دستگاه کیا که شامل سراتو، سورنتو و اُپتیما می‌شود، در کنار ۴۵۹ دستگاه انواع هیوندای (توسان، سانتافه و سوناتا)، تقریبا نیمی از خودروهایی را تشکیل می‌دهند که سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی قرار است در مزایده خودروهای وارداتی دپو شده در گمرکات کشور به فروش بگذارد.

به گزارش فارسی‌کار و به نقل از خبرگزاری تسنیم، غلامی از فراهم آمدن امکان بازدید این خودروها خبر داد و گفت: تا روز ۱۲مهرماه امکان بازدید و ارائه پیشنهاد وجود خواهد داشت.

وی افزود: ارزش قیمت پایه گذاشته شده این خودروها در مزایده ۲هزار و ۳۷میلیارد تومان است و پیش‌بینی می‌شود با این ارزش تعیین شده پایه، متقاضیان با قیمت‌های بالاتری این خودروها را خریداری کنند.

غلامی در خصوص پایین‌ترین و بالاترین قیمت تعیین شده برای خودروهای موجود در مزایده خودرو های اموال تملیکی گفت: کمترین قیمت پایه‌ای که بر روی سایت قرار گرفته است، ۶۷۰میلیون تومان و مربوط به خودروهای سراتو موجود در بوشهر است، بالاترین قیمت نیز متعلق به خودروهای پورشه ماکان با رقم ۷میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان است.

وی ادامه داد: با توجه به اطلاعاتی که از استان‌ها دریافت کردیم مردم بازدیدها را آغاز کردند و به انبارهای مختلف از جمله بوشهر، مازندران، تهران و خوزستان مراجعه و از خودروها بازدید کردند. این موضوع نیز ناشی از اطلاعاتی است که در سامانه ستاد آمده است. در حال حاضر امکان مشاهده خودروها حتی بدون ثبت نام در سامانه تدارکات دولت فراهم شده است.

معاون جمع‌آوری و فروش سازمان اموال تملیکی با بیان اینکه امکان مشارکت آحاد مردم در این مزایده خودرو های اموال تملیکی فراهم است، گفت: با توجه به فضای رقابتی و شفافی که ایجاد شده است، مشارکت بیشتر مردم منجر به افزایش رقابت و رعایت حقوق مردم و دولت خواهد شد، بنابراین هماهنگی‌های لازم برای تسهیل ثبت نام و شرکت افراد در مزایده تا حد امکان انجام شده است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص فروش خودروها در قالب مزایده و عدم امکان مرجوع کردن خودروهای فروخته شده گفت: نحوه مزایده و فروش خودروها براساس دستور مقام قضایی بوده است، براساس تصمیم صریح ریاست شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، این خودروها باید در مزایده فوق‌العاده سراسری به شرط شماره‌گذاری در داخل کشور، به آحاد مردم و با بالاترین قیمت به فروش برسد، در نتیجه روش فروش به صراحت توسط مرجع قضایی تعیین شده است.

غلامی تاکید کرد: محدودیت‌هایی در فروش خودروها در بورس کالا وجود داشت و اگر قصد داشتیم که از این طریق خودروها را به فروش برسانیم باید مجددا از مرجع قضایی حکم دریافت می‌کردیم ضمن اینکه این خودروها از سال ۱۳۹۶ تا کنون در انبارها و بنادر کشور دپو شده بودند و این موضوع منجر به بروز ایراداتی برای خود می‌شود.

وی افزود: وقتی خودرویی ۵ سال روشن نشود، قطعا پس از خریداری نیاز به تعمیرات دارد و این تعمیرات می‌تواند باعث بروز تعارض با استانداردهای بورسی شود. براساس مقررات بورس کالا، وقتی کالایی خریداری می‌شود، خریدار به مدت سه ماه مهلت اعتراض و بازگرداندن کالا را دارد.

در صورتی که در فروش چنین کالاهایی که از عمر آنها مدت‌ها گذشته است، این کالاها به شرط رویت و موتور خاموش تحویل خریدار می‌شود. به عبارت دیگر خریدار به صورت حضوری مراجعه می‌کند و شرایط خودرو را به صورت کامل مشاهده می‌کند و با توجه به این موضوع پیشنهاد خود را برای خرید ارائه می‌کند. با توجه به این شرایط امکان عودت کالا وجود ندارد که این موضوع با مقررات بورس کالا در تعارض است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده لیست خودروهای قابل عرضه در مزایده خودرو سازمان اموال تملیکی می‌بایست به سایت سامانه تدارکات الکترونیکی دولت مراجعه فرمایید.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟