شروع مبادلات روبل-ریال میان خودروسازان و قطعه‌سازان کشورمان و روسیه

سخنگوی دولت: در اتومبیلیتی مسکو ضمن امضاء ۱۲ تفاهم‌نامه خودرویی با روسیه به ارزش ۷۰۰میلیون یورو، تبادل مالی روبل-ریال میان خودروسازان و قطعه‌سازان آغاز شد.

دوشنبه - ۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳
علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت

علی بهادری جهرمی در جریان بازدید از نمایشگاه تحول صنعت خودرو کشور با اشاره به گلایه مقام معظم رهبری در بهمن‌ماه سال گذشته نسبت به خودروهای تولید داخل که نارضایتی مردم را به دنبال داشت، گفت: مشکلات بسیاری به دلیل تحریم‌های خارجی و سوءمدیریت و عدم برنامه‌ریزی مناسب در داخل کشور به وجود آمده بود و صنعت خودرو به‌گونه‌ای رشد کرده بود که رضایت عمومی را به دنبال نداشت.

به گزارش فارسی‌کار و به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران – ایرنا، سخنگوی دولت با اشاره به این که ۳۷۰ هزار خودرو در پنج ماه نخست امسال تولید شد که تمام این دستگاه‌ها بدون معطلی برای قطعه یا ماندگاری در انبارها در بازار عرضه شدند، تصریح کرد: تحول در مشکلات مزمن موجود سخت بود اما دولت مردمی پیگیری را تکلیف قانونی و شرعی خود می‌دانست و به همین دلیل با سرعت اقدام به تحقیقات کارشناسی کرد و پس از بازدید رئیس جمهوری از پارکینگ‌های خودرو برنامه‌ریزی‌ها انجام شد.

بهادری جهرمی با بیان اینکه ۱۸۰ هزار خودرو ناقص در انبارها موجود بود، خاطرنشان کرد: فاصله تقاضای مردم تا عرضه تولیدات خودروهای داخلی به دلیل کمبود قطعات زیاد شده بود اما در آمار تولید ثبت می‌شدند، به همین دلیل رئیس جمهوری هشت فرمان صادر کرد که با همت وزیر صمت تحولات در سه حوزه رقم خورد.

وی با بیان اینکه نخستین تحول در تثبیت جریان تولید بود، اظهار داشت: امروز با اقدامات جهادی مسئولان، همراهی خودروسازان و حمایت دولت، خودروهای معطل مانده به دلیل کمبود قطعات به کمتر از یک هزار دستگاه رسیده است و از سوی دیگر تولیدات بدون معطلی عرضه می‌شوند.

بهادری جهرمی گفت: تحول دوم توسعه بن‌سازه‌ها یا پلتفرم‌های خودرو همراه با بومی‌سازی بود که در دستور کار قرار گرفت، تدبیر و چرخش استراتژیکی اتفاق افتاد که برای عرضه جهانی خودروها هم‌افزایی در حوزه‌های مختلف شکل بگیرد.

وی افزود: بر همین اساس دو یا چند شرکت در مشارکت با یکدیگر بن سازه را ایجاد کنند تا این مدل همکاری‌ها توسعه یابد؛ به این صورت که ظرفیت‌های موجود هم‌افزا شوند تا رقابت را سازنده و مقوم کند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: این نوع همکاری هزینه تولید را کاهش می‌دهد و محدود به تولیدکنندگان دولتی نیست و بخش خصوصی داخلی نیز می‌تواند با هم‌افزایی، آینده روشنی و امیدآفرین را رقم بزند.

وی، گام سوم را دستیابی به تولید گسترده‌تر برای رقابت جهانی دانست و گفت: با این برنامه‌ها، کشور در حوزه خودروسازی توان تولید را افزایش می‌دهد و با بومی‌سازی در شرایط سخت، مقاومت‌پذیری بیشتری خواهد داشت.

بهادری جهرمی با اشاره به حضور فعال ایران در نمایشگاه خودرو روسیه، تصریح کرد: در این رویداد ۱۲ تفاهم‌نامه خودرویی با روسیه به ارزش ۷۰۰ میلیون یورو در یک سال امضا شد که در همین روزهای نخست اجرایی شدن برخی از آنها در جریان است.

وی افزود: در نمایشگاه خودرو روسیه نخستین تبادل مالی روبل-ریال نیز میان خودروسازان و قطعه‌سازان رقم خورد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: این مسیر طی شده طی ماه‌های گذشته نویدبخش هم‌افزایی و کنار هم نشستن بخش خصوصی و دولتی است که به نفع خودروساز و مردم می‌انجامد.

وی اظهار داشت: امیدواریم این اخبار خوش با رونمایی از بن سازه‌ها، خودروهای آینده که نمونه‌های آن را در نمایشگاه تحول صنعت خودرو دیدیم، ادامه پیدا کند و عقب‌ماندگی تاریخی را در این بخش جبران کنیم.

بهادری جهرمی با اشاره به آیین‌نامه واردات خودرو و اعلام این که تعرفه ورود این دستگاه‌ها به کشور با توجه به نوع آن تعیین می‌شود و مقرر شده تا خودروهای اقتصادی که بتواند به خط تولید کشور را حمایت کند و تکنولوژی لازم را انتقال دهد، افزود: تعرفه‌ها متناسب با خودروها و بر اساس مصوبه وزارتخانه‌های اقتصاد، صمت و بانک مرکزی مشخص خواهد شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت سیزدهم هر مبحثی را که موردتوجه قرار داده در عرصه عملیاتی آن نیز وارد شده است، خاطرنشان کرد: نتیجه وعده‌های صادق دولت را در حوزه‌های مختلف مشاهده کرده‌ایم که به‌صورت جدی پیگیری کرده و پای پرداخت هزینه آن ایستاده است.

وی افزود: این مسئله را می‌توان در اصلاح سیاست اقتصادی مشاهده کرد که هزینه‌ها آن را نیز پذیرفت اما اقدام لازم را انجام داد که ثمره آن نیز افزایش تولید داخل بود؛ به عنوان مثال تولید گندم در سال اول از ۴.۵ میلیون تن به ۷ میلیون تن رسید.

سخنگوی دولت در این نمایشگاه از غرفه‌های مختلفی از جمله سایپا، ایران‌خودرو، ماموت، گروه صنایع خودروسازی عقاب افشان، فن گستران توسن، خودروسازان جنوب، آریان خودرو و برخی شرکت های دیگر بازدید کرد.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟