جزئیات پذیرش پژو 207i و تارا ایران خودرو در بورس کالا

پذیرش ۲۰۷ و تارا ایران خودرو پس از بررسی مستندات در جلسه هیات پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بازار اصلی بورس کالا به تصویب رسید.

یکشنبه - ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۲
جزئیات پذیرش پژو 207i و تارا ایران خودرو در بورس کالا

پذیرش دو خودروی سواری پژو ۲۰۷ و تارا، از محصولات شرکت ایران خودرو، پس از بررسی مدارک و مستندات در یکصد و چهل و چهارمین جلسه هیات پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بازار اصلی بورس کالای ایران به تصویب رسید. پیرو همین موضوع، مدیریت پذیرش بورس کالای ایران در دو اطلاعیه جداگانه از قرار گرفتن امیدنامه پذیرش دو خودروی سواری پژو 207i و تارا تولیدی شرکت ایران خودرو در سایت رسمی بورس کالای ایران خبر داد.

در امیدنامه خودروی پژو 207i آمده است که حداقل درصد عرضه در بورس کالا، ۱۰۰ درصد تولید سالانه (پس از کسر فروش خارج از بورس کالا شامل طرح ویژه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و طرح جایگزینی خودروهای فرسوده) معادل ۵۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه تعیین شده. تولید واقعی (برابر با ظرفیت اسمی) سالانه پژو ۲۰۷ معادل ۱۰۵ هزار دستگاه است.

در امیدنامه خودروی تارا نیز آمده است که حداقل درصد عرضه در بورس کالا، ۱۰۰ درصد تولید سالانه (پس از کسر فروش خارج از بورس کالا شامل طرح ویژه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و طرح جایگزینی خودروهای فرسوده) معادل ۳۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه تعیین شده است. و این در حالی است که تولید واقعی (برابر با ظرفیت اسمی) سالانه تارا معادل ۶۷ هزار دستگاه است.

پیش‌تر مدیر پذیرش بورس کالای ایران از موافقت هیات پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالای بورس کالای ایران با پذیرش محصولات تارا و ۲۰۷ تولیدی شرکت ایران خودرو خبر داده بود و گفته بود: پذیرش تارا و 207i تولید ایران خودرو مشروط به عرضه کل حجم تولید این شرکت در بورس کالا شد و در صورتیکه این خودروساز به تعهدات عرضه اش عمل نکند، پذیرش آن تعلیق می‌شود.

وی همچنین اعلام کرده بود عرضه خودروهای جدید ایران خودرو از محصولات اتوماتیک خانواده ۲۰۷ آغاز می شود و به مرور سایر محصولات این خودروساز نیز در بورس عرضه می‌شود. پیش از آن نیز مهدی خطیبی، مدیرعامل ایران خودرو اعلام کرده بود بزودی تارا و پژو 207i از قرعه‌کشی خارج شده و در بورس کالا عرضه می‌شوند.

اما بلافاصله پس از اعلام خبر موافقت با پذیرش محصولات تارا و ۲۰۷، ایران خودرو طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد عرضه خودروهای تارا و ۲۰۷ در بورس کالا تا اطلاع ثانوی امکان پذیر نیست و باید شرایطی را فراهم کرد تا اختلاف قیمت کارخانه و بازار کاهش پیدا کند و در ادامه برای تحقق این هدف برنامه‌ریزی کرد.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟