آغاز طرح های فروش اقساطی خودرو توسط خودروسازان

عبدالله توکلی لاهیجانی، مدیر کل دفتر صنایع خودرو صمت می‌گوید سال آینده زمینه‌های فروش لیزینگی اکثر تولیدات ایران خودرو و سایپا فراهم خواهد شد.

یکشنبه - ۱ آبان ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۱
عبداله توکلی لاهیجانی مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت

همانطور که پیش‌تر نیز در خبرها گفتیم، پس از عرضه لیزینگی هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک با گیربکس 6AT توسط لیزینگ ایران خودرو، سایپا نیز فروش اقساطی خودرو را از سر گرفته. اولین خودرویی که توسط این شرکت بصورت اقساطی به فروش می‌رسد، سایپا شاهین است که عرضه‌اش، از صبح امروز آغاز شده. اما آنچه که در این طرح فروش اقساطی سایپا شاهین مورد نقد کارشناسان قرار گرفت، لحاظ کردن سود ۲۱درصد برای تسهیلات بود، آن هم در حالی که تسهیلات ارائه شده، در بهترین حالت هم به یک‌سوم قیمت تمام‌شده خودرو نمی‌رسد.

عبدالله توکلی لاهیجانی مدیر کل دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران – ایلنا، در پاسخ به این پرسش که آیا سود ۲۱درصدی در نظر گرفته شده برای تسهیلات فروش اقساطی سایپا شاهین، منطقی است و بازار کشش این سود را دارد، گفت: پاسخ دادن به این پرسش در حوزه کاری وزارت صمت نیست و این مسئله به سیاست‌های داخلی این بنگاه اقتصادی باز می‌گردد و ما نمی‌توانیم در این حوزه اظهارنظر کنیم.

این مقام مسئول ادامه داد: اگر شکایتی در زمینه بالا بودن سود سایپا ثبت شود سازمان حمایت از مصرف کنندگان می‌تواند به این مسئله ورود و موضوع را بررسی کند.

وی با بیان اینکه بعد از سال‌ها شاهد فروش اعتباری خودرو هستیم، افزود: همانگونه که اشاره شد فروش اقساطی در حوزه وظایف و سیاست‌ گذاری‌های وزارت صمت نیست اما بدون تردید این شیوه فروش می‌تواند در تنظیم بازار تاثیرگذار باشد.

مدیر کل دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت با مقایسه فروش خودرو در سال جاری و سالی که گذشت، تصریح کرد: سال گذشته برای فروش خودرو مردم صف می‌کشیدند این در حالیست که امسال شاهد فروش قسطی خودروها هستیم و امسال برای فروش خودرو، تولیدکنندگان وام در نظر گرفته‌اند. پس از اینکه ۵۰درصد از خودروها از فرآیند قرعه کشی خارج شدند بدون تردید فروش قسطی تاثیر خود را در بازار می‌گذارد و باعث متعادل شدن آن خواهد شد.

توکلی لاهیجانی در پاسخ به این پرسش که آیا این امکان وجود دارد که شاهد فروش قسطی خودروهای ایران خودرو در ماه‌های آینده باشیم، اظهار داشت: به تدریج خودروهای دیگر نیز به فرآیند فروش اقساطی اضافه خواهند شد؛ در قدم نخست ایران خودرو فروش از فرآیند قرعه کشی را حذف خواهد کرد؛ سپس بعد از دنبال کردن سیاست افزایش تولید (در قدم اول ایران خودور تولید تارا را افزایش داده است) به سمت فروش لیزینگی خواهند رفت.

به گفته این مقام مسئول، سال آینده زمینه‌های فروش لیزینگی اکثر تولیدات دو خودروساز داخلی فراهم خواهد شد. وی ادامه داد: در حال حاضر تولید خودروهای کامل در ۶ماه نخست سال جاری ۲۸۸درصد افزایش داشته است چراکه جریان تولید در خودروسازان تثبیت و نظمی در حوزه تامین فراهم شده است و دیگر شاهد تولید خودروهای ناقص نیستیم و خودروهایی که به پارکینگ می‌رفتند صفر شده‌اند و این آمار نشان می‌دهد که افزایش تولید باعث شد که یک خودروساز (سایپا) به صورت کامل از فرآیند قرعه‌کشی حذف و دیگر خودروساز (ایران خودرو) نیز در مسیر خروج از فرآیند قرعه‌کشی قرار بگیرد.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟