جزئیات بزرگترین طرح فروش یکپارچه خودروهای داخلی

از امروز مرحله اول شرکت در طرح بزرگ فروش خودرو های داخلی، بدون قرعه کشی و بر مبنای تعیین نوبت، توسط وزارت وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز شد.

شنبه - ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۶
جزئیات بزرگترین طرح فروش یکپارچه خودروهای داخلی

بزرگترین طرح فروش یکپارچه خودروهای داخلی بر مبنای تعیین نوبت، (خارج از فرآیند قرعه‌کشی به جهت تعیین برنده و حذف برخی دیگر) از امروز، شنبه ۲۰ اسفند ماه آغاز می‌شود. متقاضیان خرید خودروی داخلی از امروز تا روز سه‌شنبه ۲۳ اسفند ماه می‌توانند با تعریف حساب شخصی وکالتی به نام سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و در ادامه، واریز و بلوکه کردن مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان در آن حساب، گام اول شرکت در این طرح را بردارند.

پس از بررسی حساب‌های وکالتی متقاضیان، مرحله دوم از تاریخ ۲۶ تا ۲۸ اسفند ماه اجرا می‌شود که در این مرحله متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه www.esalecar.ir نسبت به ثبت‌نام خودروی مورد نظر اقدام کنند. بلافاصله پس از پایان ثبت‌نام، علاوه بر اینکه اولویت‌بندی متقاضیان انجام می‌شود، با توجه به برنامه تولید، زمانبندی خودروی درخواستی به متقاضی اقدام می‌شود. این مرحله حداکثر تا پایان فروردین طول خواهد کشید و طی این مدت، مبلغ مسدود شده باید در حساب وکالتی خریدار باقی بماند. گفتی است که لیست نوبت متقاضیان تایید شده در مرحله اول، فروردین ماه ۱۴۰۲ اطلاع‌رسانی و مشخص خواهد شد.

جزئیات طرح یکپارچه فروش خودروهای داخلی

در پی آغاز  مرحله اول این طرح، وزارت صنعت، معدن و تجارت اطلاعیه‌ای از تشریح فرآیند طرح یکپارچه عرضه برمبنای فرآیند نوبت‌دهی ارائه کرده است:

این طرح شامل سه مرحله است که مرحله اول آن که از امروز آغاز شده است، پیش ثبت‌نام متقاضیان برای لیست نوبت‌دهی است، مرحله دوم نوبت‌دهی و اعلام زمانبندی به‌ازای هر محصول مشخص و مرحله سوم قطعی کردن ثبت‌نام متقاضیان بر اساس فراخوان خودروساز تعریف شده است.

مرحله اول: پیش ثبت نام متقاضیان نوبت دهی

در این مرحله متقاضیان واجد شرایط طرف تقاضا مندرج در همین اطلاعیه، که وجه اعتبار لازم را در حساب وکالتی خود مسدود کرده‌اند، امکان ثبت‌نام اولیه برای قرارگرفتن در لیست نوبت‌دهی یا حق تقدم خرید خودروهای داخلی بر مبنای لیست انتظار را خواهند داشت؛ بنابراین پیش نیاز ثبت‌نام متقاضیان برای لیست نوبت‌دهی، وکالتی کردن حساب شخصی متقاضی به نفع سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و مسدود کردن وجه اعتبار است.

زمان پیش‌بینی شده برای وکالتی کردن حساب شخصی به نفع سازمان حمایت، برای این طرح و مسدود کردن وجه اعتبار لازم در حساب مذکور از امروز، شنبه ۲۰ اسفند تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه ۲۳ اسفند است. در این بین تا زمان ثبت‌نام اولیه، لیست افراد مجاز برای پیش ثبت‌نام در سامانه بر مبنای اطلاعات واصله از بانک‌ها تهیه می‌شود. صرفاً متقاضیان واجد شرایط که نسبت به تکمیل موجودی در حساب وکالتی خوداقدام کرده‌اند، می‌توانند از روز جمعه ۲۶ اسفند تا روز یکشنبه ۲۸ اسفند نسبت به ثبت‌نام اولیه به منظور قرارگیری در لیست نوبت‌دهی خودروهای داخلی اقدام کنند.

تبصره۱: موجودی لازم برای انجام ثبت نام در لیست نوبت‌دهی کلیه خودروهای داخلی “۱۰۰ میلیون تومان” است و این وجه اعتبار صرفاً لازم است تا زمان اعلام نتایج نوبت‌دهی در حساب شخصی وکالتی مشتریان وجود داشته باشد. لازم به ذکر است که وجود وجه اعتبار مذکور در حساب وکالتی صرفاً به منظور شناسایی مشتریان واقعی درنظر گرفته شده است و برای کلیه متقاضیان طرح عادی و طرح حمایت از خانواده وجوانی جمعیت الزامی خواهد بود. (برخلاف طرح‌های فروش خودروسازان که این پیش شرط تنها برای متقاضیان عادی اجرا می‌شد)
تبصره۲: ضروری است وجه اعتبار مذکور در حساب وکالتی شخص متقاضی، از زمان ثبت‌نام اولیه تا اعلام اولویت‌های تخصیص (حداکثر تا پایان فروردین ماه) مسدود شود و قابل برداشت نخواهد بود. انصراف از حساب وکالتی یا برداشت وجه توسط متقاضی در طی این مدت، به منزله انصراف از طرح تلقی می‌شود و از لیست انتظار حذف خواهند شد.
تبصره۳: امکان ثبت‌نام صرفاً در یک خودرو وجود دارد و ثبت‌نام از کسانی که پیش از این در لیست نوبت‌دهی خودروهای وارداتی ثبت نام کرده اند، وجود ندارد؛ در صورت ثبت‌نام این افراد ثبت‌نام آن‌ها ملغی خواهد شد.
تبصره۴: ثبت‌نام مرحله اول در لیست نوبت‌دهی هیچگونه حقی را برای متقاضی برای دریافت خودرو ایجاد نمی‌کند؛ تعهد خودروساز صرفاً براساس قطعی شدن ثبت‌نام توسط خودروساز در مرحله سوم اجرای طرح، شکل می‌گیرد.
تبصره۵: ضروری است علاوه بردارا بودن حساب شخص وکالتی با وجه اعتبار لازم، کلیه شرایط طرف تقاضا، توسط متقاضیان رعایت شود و چنانچه در هر مرحله تا قطعی کردن ثبت‌نام توسط خودروساز مشخص شود که متقاضی حائز شرایط ثبت‌نام نیست، ثبت‌نام وی لغو می‌شود.

شرایط عمومی متقاضیان ثبت‌نام

در کنار موارد مطرح شده، طبق ماده ۴ دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری توسط شورای رقابت، شرایط عمومی متقاضیان ثبت‌نام در طرح پیش فروش خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو وزارت صمت به شرح زیر می‌باشد:

 • هر کد ملی مجاز به خرید یک دستگاه خودرو از مجموع شرکت‌های خودروسازی است.
 • حداقل سن مجاز متقاضیان خرید خودرو ۱۸ سال است.
 • دارا بودن گواهینامه رانندگی برای متقاضیان خرید خودرو الزامی است.
 • متقاضیانی که طی ۴۸ ماهه گذشته در شرکت‌های ایران خودرو و سایپا و طی ۲۴ ماهه گذشته از سایر شرکت‌های خودروسازی نسبت به ثبت‌نام یا صدور فاکتور (تمامی روش‌های فروش سامانه خودروسازان، بورس کالا و …) اقدام کرده باشند، امکان شرکت و ثبت‌نام و خرید خودرو در این طرح را ندارند.
 • متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند، امکان ثبت‌نام و خرید خودرو نخواهند داشت.
 • انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص (حتی به صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به صورت وکالتی ممنوع است.
 • امکان صلح خودروی خریداری شده به غیر وجود ندارد.
 • شرکت‌های خودروسازی موظف‌اند روش‌های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به مدت یکسال، از جمله رهن گرفتن سند خودرو را اتخاذ و اجرا کند.
 • امکان ثبت‌نام و خرید خودرو برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.
 • در صورتیکه در هریک از مراحل و فرآیند ثبت‌نام مشخص شود که متقاضی حائز شرایط ثبت نام نیست، ثبت نام وی کان‌لم‌یکن تلقی و وجه واریزی (بدون پرداخت سود مشارکت و …) عودت خواهد شد.
 • در صورت بروز هرگونه تاخیر احتمالی در تحویل خودرو برابر ضوابط مندرج در قرارداد، خسارت جبران تاخیر در تحویل مطابق آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو و ابلاغیه‌های مرتبط که متعاقبا از طریق بخشنامه‌های فروش اطلاع‌رسانی می‌شود، پرداخت خواهد شد.
 • سایر موارد و شرایط بر اساس بخشنامه‌های صادره توسط شرکت‌ای خودروسازی و قرارداد منعقده فی‌مابین با مشتریان خواهد بود.

مرحله دوم: نوبت‌دهی و اعلام زمان بندی

پس از نوبت‌دهی، لیست متقاضیان واجد شرایط در ثبت‌نام اولیه، براساس برنامه تولید اعلام شده از سوی خودروسازان داخلی، زمان برنامه‌ریزی شده برای تحویل خودروی مدنظر به متقاضی در سامانه یکپارچه تعیین اولویت خودرو، اعلام می‌شود.

تبصره۱: اعلام زمانبندی براساس لیست انتظار در فروردین ماه ۱۴۰۲ و در سامانه www.esalecar.ir انجام می‌شود.
تبصره۲: قرارگرفتن متقاضی در لیست انتظار براساس زمانبندی اعلامی، تعهدی را برای خودروساز به منظور تحویل خودرو ایجاد نمی‌کند و این تعهد صرفاً پس از انجام مرحله سوم و براساس انعقاد قرارداد فروش متقاضی با خودروساز و براساس مفاد قرارداد منعقده شکل می‌گیرد.
تبصره۳: در این مرحله و پس از اعلام نتایج زمانبندی متقاضی، می‌تواند نسبت به برداشت وجه اعتبار از حساب وکالتی اقدام کند و در صورت تمایلِ متقاضی واجدشرایط برای تحویل خودرو مطابق با زمانبندی اعلامی در این مرحله، می‌تواند تا نسبت به قطعی کردن ثبت‌نام براساس فراخوان خودروساز و باتکمیل وجه درحساب خودروساز و براساس قیمت روز، اقدام کند و یا آنکه با اعلام انصراف پس از اعلام نتایج زمانبندی، از لیست انتظار خودروی مدنظر خارج شود.

مرحله سوم: قطعی کردن ثبت‌نام متقاضیان

در این مرحله و پس از اعلام زمانبندی وعده فروش به متقاضیان و شکل‌گیری لیست انتظار برای هر محصول، خودروساز موظف است تا هرگونه فراخوان برای طرح‌های فروش خودرو را براساس نوبت دهی انجام شده، اعلام کند؛ بنابراین خودروسازان به مرور زمان و صرفاً برمبنای لیست اولویت بندی مذکور برای هر محصول، نسبت به فراخوان و قطعی کردن ثبت‌نام و انعقاد قرارداد فروش بر مبنای قیمت روز خودرو، اقدام خواهند کرد.

تبصره۱: قطعی کردن ثبت‌نام توسط خودروسازان در این طرح براساس لیست نوبت‌دهی شده بر مبنای قیمت روز منطبق بر دستورالعمل شورای رقابت است.
تبصره۲: در صورتیکه در طول فراخوان مشتری، در زمان تحویل یا انجام ثبت‌نام قطعی، مشخص شود که مشتری از خودروسازان داخلی خودرو خریداری کرده‌اند، ثبت‌نام در این طرح کن‌لم‌یکن تلقی می‌شود.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟