نخستین وعده خودرویی نامزدهای ریاست‌جمهوری؛

قالیباف: نیم قرن رانت کافی است!

رئیس مجلس از اجرای کامل قانون واردات خودرو در دولت بعد خبر داد تا به نوعی نخستین وعده خودرویی نامزدهای ریاست‌جمهوری چهاردهم را داده باشد.

پنجشنبه - ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۴
نخستین وعده خودرویی نامزدهای ریاست‌جمهوری؛ قالیباف: نیم قرن رانت، کافی است!

رئیس مجلس شورای اسلامی از اجرای کامل قانون واردات خودرو در دولت بعد خبر داده تا به نوعی نخستین وعده خودرویی نامزدهای ریاست‌جمهوری چهاردهم را بدهد. این وعده قالیباف البته در حالی است که افکار عمومی می‌پرسد چرا مجلس شورای اسلامی قبل (با ریاست قالیباف) پیگیری‌های لازم و کافی را برای اجرای این قانون انجام نداد؟

به گزارش خودرودیلی از روزنامه دنیای اقتصاد، محمدباقر قالیباف در مطلبی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشته که «بیش از نیم قرن رانت کافی است. خودروی داخلی باید با خودروی خارجی رقابت کند». وی در ادامه نوشته که «قانون واردات خودروهای نو و کارکرده را در دولت بعدی حتما به طور کامل اجرا خواهیم کرد». قالیباف همچنین در این توییت از هشتگ «واردات خودرو» استفاده کرده است.

این اظهارنظر رئیس مجلس شورای اسلامی که کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم هم شده، در حالی است که وی در قامت رئیس مجلس یازدهم وقت زیادی برای پیگیری اجرای قانون واردات خودرو داشت. توییت وی حالا این پرسش را برای افکار عمومی ایجاد کرده که چرا پیگیری اجرای قانون واردات خودرو تا به امروز از سوی رئیس مجلس انجام نشده و قرار است در دولت بعد انجام شود؟

واردات خودرو به کشور از اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ آزاد و با ابلاغ آیین‌نامه مربوطه در شهریور همان سال، وارد فاز اجرا شد. این در حالی است که ورود خودرو به کشور روند بسیار کندی دارد و از همین رو اهداف مدنظر سیاستگذار از واردات (به‌خصوص تنظیم بازار) تحقق نیافته است. مساله دیگر، بلاتکلیفی قانون واردات خودروهای دست‌دوم است که با وجود گذشت حدود یک سال از تصویب آن در مجلس، هنوز اجرایی نشده و حتی آیین‌نامه نیز ندارد.

مجلس شورای اسلامی قبل با ریاست قالیباف، این فرصت را داشت که اجرای کامل قانون واردات خودرو را پیگری کند، اما گویا این اتفاق آن‌طور که باید، رخ نداده است.حالا قالیباف که به احتمال فراوان یکی از اضلاع اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم است، دست روی یکی از دغدغه‌های اساسی شهروندان ایرانی گذاشته تا به‌نوعی تبلیغات خود را از مسیر خودرو آغاز کرده باشد.

در چند دوره گذشته انتخابات ریاست‌جمهوری، «خودرو» نقش ویژه‌ای در تبلیغات کاندیداها داشته و به نظر می‌رسد با توجه به خوراک موجود به‌خصوص مساله واردات، این بار نیز نامزدها بخشی از اظهارنظرها و وعده‌های خود را به خودرو اختصاص خواهند داد.

5 از 2 رای

نظر شما چیست؟