ایران، رکورددار رُشد تولید خودرو در دنیا!

طبق آمار، در سال ۲۰۲۲ ایران بالاترین رُشد را در بخش تولید خودرو در بین بزرگترین کشورهای تولیدکننده خودرو داشته است.

دوشنبه - ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۵
آمار تولید خودرو ایران در سال ۲۰۲۲

سازمان بین‌المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری با انتشار آمار تولید خودروی جهان در سال ۲۰۲۲ اعلام کرد ۶۱ میلیون و ۵۹۸ هزار دستگاه خودرو سواری در جهان طی این سال تولید شده که نشان‌دهنده رشد ۸ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱ است. تولید خودرو سواری ایران در سال ۲۰۲۲ نیز بالغ بر ۹۹۷ هزار و ۵۱۹ دستگاه بوده که این رقم با رشد ۱۹ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است. بر این اساس رشد تولید خودرو سواری در ایران بیش از ۲ برابر متوسط رشد تولید خودروهای سواری در جهان بوده است.

در میان کشورهای تولیدکننده خودروهای سواری، ایران رتبه ۱۳ را در سال ۲۰۲۲ به خود اختصاص داده است. با توجه به این که ایران در سال پیش از آن، یعنی ۲۰۲۱، در رتبه ۱۵ جهان از این نظر قرار گرفته بود، بدین ترتیب ۲ پله صعود داشته است. چین با تولید ۲۳ میلیون و ۸۳۶ هزار دستگاه، بزرگ‌ترین تولیدکننده خودروهای سواری در دنیا طی سال ۲۰۲۲ بوده است و ژاپن، هند، آلمان، کره جنوبی، برزیل، اسپانیا، آمریکا، چک، اندونزی، فرانسه و اسلونی، بالاتر از ایران و در رتبه‌های دوم تا دوازدهم قرار گرفته‌اند.

آمار تولید خودرو در برخی کشورهای دنیا در سال ۲۰۲۲

برخی کشورها که تولید کمتری نسبت به ایران داشته‌اند نیز عبارت‌اند از ترکیه، انگلیس، مکزیک، مالزی، تایلند، رومانی، ایتالیا و روسیه.

در نظر داشته باشید که اینها، آمار تولید خودروهای سواری در سال ۲۰۲۲ است. برای سال ۱۴۰۱، طبق آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولید انواع خودرو در کشور از مرز ۱.۳میلیون دستگاه گذشت که البته ۲۰۰هزار دستگاه کمتر از هدف‌گذاری صمت برای تولید در سال ۱۴۰۱ است. با این وجود، وزارت صنعت، معدن و تجارت هدف‌گذاری تولید انواع خودرو در کشور را برای سال ۱۴۰۲، روی عدد ۱.۸میلیون دستگاه گذاشته که به اذعان کارشناسان، تحقق آن چندان هم شدنی نیست.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟