آغاز تولید ساینا اس دوگانه سوز سایپا از بهمن ماه سال جاری

جواد نیستانی، مدير پروژه ساينا اس دوگانه سوز می‌گوید تولید انبوه این محصول سایپا از بهمن ماه امسال در شرکت سایپا-سیتروئن آغاز خواهد شد.

چهارشنبه - ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۸
آغاز تولید ساینا اس دوگانه سوز سایپا از بهمن ماه سال جاری

پس از وقفه چند ساله در توليد محصول سوارى دوگانه‌سوز در گروه سايپا كه جوادنیستانی، مدير پروژه ساينا اس دوگانه سوز سایپا آن را عمدتاً ناشى از سختگيرانه‌تر شدن استانداردهای خودروهاى دوگانه‌سوز می‌داند، بر اساس دستور ويژه مديرعامل گروه خودروسازی سایپا، مجدداً برنامه‌ريزی توسعه و توليد اين گونه از محصول از ابتداى سال در دستور كار معاونت مهندسى سایپا قرار گرفته است. نیستانی با این مقدمه می‌گوید پس از توليد نمونه‌هاى اوليه در فازهاى ارزيابى و صحه‌گذاری، خودرو ساینا اس دوگانه سوز آماده می‌شود و توليد انبوه آن از بهمن ماه امسال در شرکت سایپا سیتروئن آغاز خواهد شد.

او افزود: موضوع صرفه اقتصادى استفاده از سوخت پاك CNG بر كسی پوشيده نيست و با توجه به وجود زيرساخت جايگاه‌های شارژ گاز و نيز توسعه شركت داخلى سازنده قطعات CNG گرايش به اين نوع خودرو مطلوب خودروساز و مشتری است.

نیستانی تاکید کرد: علاوه بر این با توجه به قوانين و جرايم مرتبط با مصرف سوخت خودروها كه به خودروساز تحميل می‌شود، اضافه کردن محصولات دوگانه‌سوز به ناوگان توليدی، از شدت اين جرايم خواهد كاست. لذا با همت و مشاركت مركز تحقيقات و نوآورى و شرکت های مگاموتور و سازه‌گستر و همكارى سايپا سيتروئن و بخش‌های فنى داخلى سايپا پروژه توسعه محصول ساينا اس دوگانه‌سوز به طور جدی از خرداد ماه سال جاری آغاز شد.

مدير پروژه ساينا اس دوگانه‌سوز گفت: اين محصول با حفظ ويژگى‌های خودروی پايه بنزينى به سامانه گازرسانی نسل چهار، به تزريق سوخت تناوبی در منيفلید ورودی هوا و واحد الكترونيك يكپارچه كنترل گاز و بنزين مجهز است.

او بابیان اینکه پيشرانه اين خودرو موتور M15 دوگانه‌سوز با توان حداكثر ۵۴ كيلووات در حالت سوخت گاز بوده، تصریح کرد: این موتور با اختلاف كم از توان خروجی در حالت بنزين، باعث تغيير عملكرد نامحسوس هنگام تغيير وضعيت سوخت شده و در مجموع عملكرد خوبى فراهم مى‌كند.

نیستانی گفت: با توجه به حجم ۶۲ ليتری مخزن گاز نصب شده روی اين خودرو، پيمايشی در حدود ۲۰۰ كيلومتر در سيكل تركيبی و بيش از ۲۳۰ كيلومتر در شرايط رانندگی جاده خواهد داشت.

او افزود: در اين خودرو از شيربرقى مخزن كه ايمنی بيشتر مدار پرفشار سامانه گاز را فراهم می سازد براي اولين بار استفاده شده است. همچنین با توجه به پيش‌بينى كاربرى تاكسی از اين خودرو و در نتيجه كاركرد طولانی‌تر، به منظور ارتقاء عملكرد و دوام بيشتر جلوبندى خودرو، از نيم اكسل‌های تقويت شده در محور جلوى خودرو و سيستم ترمزگيری قوی‌تر نسبت به نوع بنزينی استفاده شده است.

مدير پروژه ساينا اس دوگانه‌سوز گفت: در تامين قطعات گازسوز مانند: مخزن، شيربرقى، رگلاتور و … سعی بر اين بوده تا حد امكان از توانايی شركت‌های داخلی مورد تاييد سازمان استاندارد بهره برداری شود تا وابستگی و ارزبری به حداقل ممكن برسد.

او افزود: در حال حاضر اين محصول آزمون‌هاي سطح خودرو را با موفقيت انجام داده و مرحله اخذ مجوز از سازمان ملی استاندارد در دستوركار قرار گرفته است، همچنین كاليبراسيون آلودگی يورو5 نيز در حال انجام است كه به زودی موفق به اخذ تاييديه از سازمان حفاظت محيط زيست خواهيم شد.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟