تخصیص ارز دولتی برای واردات خودرو زمینه‌ساز رانت و فساد می‌شود

نماینده مردم مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان در مجلس معتقد است تخصیص ۱میلیارد دلار ارز دولتی به واردات خودرو، باعث ایجاد رانت و فساد می‌شود.

دوشنبه - ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰
مصاحبه جلال رشیدی کوچی در زمینه واردات خودرو

جلال رشیدی کوچی در گفت‌وگویی با خبرگزاری صدا و سیما به ابراز نظر پیرامون بندهای آئین‌نامه جدید واردات خودرو پرداخت و در این گفت‌وگو، تخصیص ارز دولتی برای این مهم را اقدامی فسادزا دانست که می‌تواند موجب ایجاد رانت شود. نماینده مردم مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که آئین نامه واردات خودرو در ۱۰ بند در وزارت صنایع تصویب شده است گفت: یکی از بند‌های این آئین نامه به تخصیص یک میلیارد دلار ارز دولتی یعنی ارزی که از طرف دولت و بانک مرکزی تخصیص پیدا می‌کند برای واردات خودرو، اشاره دارد.

عضو کمیسیون امور داخلی و شورا‌های مجلس افزود: اکنون اگر آئین نامه واردات خودرو با تاخیر اجرا می‌شود دلیل این است که بانک مرکزی روی این بند و تخصیص این مبلغ صحبت دارد، نکته مهم این است که لازم نیست دولت برای واردات، ارز تخصیص دهد چرا که باعث ایجاد رانت و فساد می‌شود.

رشیدی کوچی در ادامه گفت: این سقفی که در نظر گرفته شده یعنی یک میلیارد دلار، اگر تقسیم بر ۲۰ هزار دلار شود تقریبا ۵۰ هزار خودرو می‌شود که این میزان تاثیری در بازار ندارد، اعتقاد بر این است که لزوما اجبار و الزامی در تخصیص ارز دولتی برای واردات نیست.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: سرمایه داران بزرگی در خارج داریم که ایرانی هستند و تمایل دارند سرمایه خود را در ایران به کار ببندند، چرا که هم یک بازار پرکشش است هم اینکه وقتی سرمایه تبدیل به خودرو شود، در سود حاصل از خودرو‌ها می‌توان با مدیریت در چرخه تولید حفظ شود و به عنوان خدمات پس از فروش چرخش و گردش مالی را حفظ کنیم.

به گفته این نماینده مجلس، باید از ظرفیت ارز با منشا خارجی استفاده کنیم که کم نداریم و در کنار آن باید این سقف‌های اختصاص یافته، برداشته شود.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟