در مصاحبه با مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مطرح شد؛

قطع سهمیه سوخت خودروهای اسنپ و تپسی در سال ۱۴۰۳ صحت دارد؟

به گفته مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، خبرها پیرامون قطع سهمیه سوخت تاکسی های اینترنتی نظیر اسنپ و تپسی صحت دارند.

سه شنبه - ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
قطع سهمیه سوخت خودروهای اسنپ و تپسی در سال ۱۴۰۳ صحت دارد؟

علی‌اکبر عرب‌عامری، مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت‌وگویی با رادیو تهران داشته که یک بخش آن، پیرامون شایعات قطع سهمیه سوخت خودروهای اسنپ و تپسی در سال ۱۴۰۳، بسیار مورد توجه قرار گرفته. عرب‌عامری در این بخش از صحبت‌های خود اظهار داشت که طبق مصوبه‌های جدید، اعلام شده این سهمیه امسال به خودروهای اینترنتی (اسنپ و تپسی و …) اختصاص پیدا نکند.

به گزارش خودرودیلی، پیش‌تر رانندگان تاکسی های اینترنتی به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش و بر مبنای گزارشی که از طرف اپراتور تاکسی اینترنتی به وزارت کشور ارسال می‌شود، در ازای پیمایش هر ۱۰۰ کیلومتر، ۵.۲۵ لیتر سهمیه بنزین دولتی دریافت می‌کرد که البته این دریافت سهیمه بنزین تاکسی های اینترنتی (اسنپ، تپسی و …) منوط بر پیمایش حداقل ۲۰۰ کیلومتر در ماه بود.

در این ساز و کار، حداکثر سهمیه سوختی که به رانندگان تاکسی های اینترنتی (اسنپ، تپسی و …) تعلق می‌گرفت، ۳۰۰ لیتر در ماه برای خودروهای بنزینی و ۱۸۰ لیتر در ماه برای خودروهای دوگانه سوز (غیر تاکسی) بود. با تصمیم جدیدی که گرفته شده، امسال دیگر خبری از این سهمیه های سوخت برای رانندگان تاکسی های اینترنتی نظیر اسنپ و یا تپسی نخواهد بود و همین، می‌تواند مشکلات متعددی را در زمینه فعالیت این پلتفرم ها ایجاد کند.

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در این گفتگو با رادیو تهران، اشاره به قانون بودجه سال ۱۴۰۲ داشت که در آن، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ملزم شده بود ۹۰ درصد توزیع بنزین را از طریق کارت سوخت شخصی انجام دهد. وی با اشاره به این قانون، گفت که این الزام، امسال به حداقل ۹۵ درصد رسیده است. وی افزود: تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۲، استفاده ۶۷ درصدی از کارت سوخت محقق شده بود که با توجه به کافی بودن تعداد سهمیه اختصاص‌یافته یارانه‌ای و آزاد خودروهای شخصی برای عموم مردم، لازم است مردم استفاده از کارت سوخت شخصی را در اولویت قرار دهند.

وی تاکید کرد: به‌منظور خدمات‌رسانی مناسب در ایام نوروز امسال به مسافران به‌صورت موقت، تعداد کارت‌های آزاد جایگاه‌ها از ۲ تا ۴ برابر افزایش یافت که این حجم با توجه به پایان سفره به روال پیش بازگشته و این طور نبوده است که تعداد کارت‌ها کاهش یابد.

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران بیان کرد: هم‌اکنون تعدادی کارت آزاد در جایگاه‌ها با توجه به تعداد نازل‌های هر جایگاه موجود است تا افرادی که سهمیه آن‌ها به اتمام رسیده یا نوپلاک هستند، از آن برداشت کنند که سقف برداشت این کارت‌ها با توجه به میانگین سوختگیری خودروها در کشور (۳۰ تا ۳۵ لیتر) ۴۰ لیتر است.

عرب‌عامری درباره روند پیگیری وضع کارت‌های سوخت مفقودی گفت: افراد می‌توانند در صورت مفقودی کارت در جایگاه‌ها، تازه‌ترین وضعیت کارت سوخت خود را از طریق سامانه ردیابی کارت‌های گم‌شده ردیابی کنند.

وی درباره موجودی بنزین سوپر جایگاه‌ها توضیح داد: با توجه به مصرف بالای بنزین سوپر نیاز است که به منظور تولید بیشتر بنزین، از ظرفیت بنزین سوپر نیز استفاده کنیم؛ کیفیت بنزین یورو که در کلانشهرها توزیع می‌شود با بنزین سوپر تطابق دارد و هموطنان در این باره نگرانی نداشته باشند. عرضه بنزین سوپر به خودروهای مدل بالا غیرقانونی است و هموطنان تخلفات احتمالی در این باره را به سامانه ۰۹۶۲۷ گزارش کنند.

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره برخی گزارش‌ها درباره کاهش سهمیه بیش از حجم سوخت دریافتی افزود: اگر سوختگیری صحیح انجام نشود، ممکن است یک مقدار جزئی از سهمیه افراد در هنگام سوختگیری کاهش یابد؛ بنابراین لازم است که هموطنان در این باره دقت داشته باشند که بعد از این که نازل را در جای خود باز می گردانند، صبر کنند تا سامانه پیام برداشتن کارت را اعلام کند و بعد کارت خود را بردارند.

عرب‌عامری با اشاره به این که اگر با کارت سوخت شخصی سوختگیری کنید، مستندات بیشتری وجود دارد که افراد بتوانند این تخلفات را پیگیری کنند، درباره قطع سهمیه سوخت خودروهای اینترنتی در سال ۱۴۰۳ گفت: طبق مصوبه‌های جدید اعلام شده است که این سهمیه امسال اختصاص پیدا نکند که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در این باره مجری بوده و تصمیم‌گیر نیست.

وی درباره حجم سهمیه نفت‌گاز کامیونداران گفت: این سهمیه بر اساس پیمایش، تعداد بارنامه‌ها و مشخصات خودروها اختصاص می‌یابد و سهمیه به صورت آفلاین و آنلاین شارژ می‌شود که البته به‌تازگی به‌منظور توزیع عادلانه، به جای سهمیه ماهیانه، سهمیه پانزده روزه محاسبه و تخصیص می‌یابد.

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی همچنین از اجرای طرح پایلوت اختصاص سهمیه کامیونداران به صورت برخط از ابتدای اردیبهشت‌ماه امسال خبر داد و افزود: براساس این طرح پس از دریافت بارنامه، بسته به مسیر، سهمیه متناظر به کامیونداران اختصاص خواهد یافت که مشکل کمبود سهمیه را نیز مرتفع خواهد کرد.

عرب‌عامری درباره برخی شایعات مطرح شده درباره تفاوت کیفیت بنزین جایگاه‌های مختلف در شهرها گفت: کیفیت بنزین جایگاه‌های سطح شهرها یکسان است و چنین شایعاتی درباره متفاوت بودن کیفیت بنزین برخی جایگاه‌ها، بی پایه و اساس است.

وی همچنین با تأکید بر اجرای بازدیدهای منظم دوره‌ای در جایگاه‌های سوخت سراسر کشور ادامه داد: همه ۵۷ هزار نازل کشور به صور ماهیان چک می‌شود و افزون بر آن سازمان استاندارد نیز به‌صورت منظم بازرسی‌های خود را انجام می‌دهد.

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به این که یکی از دلایل مصرف سوخت در کشور ما خودروهای فرسوده است، تصریح کرد: در این باره باید دولت تسهیلاتی ارائه کند که افراد بتوانند خودروها را جایگزین کنند.

عرب‌عامری تأکید کرد: افرادی که رمز کارت سوخت خود را فراموش کرده‌اند، به نواحی مراجعه کرده و با ارائه مدارک، رمز تازه را دریافت کنند، افرادی نیز که کارت سوخت خودروی صفر خود را تاکنون دریافت نکرده‌اند، با سامانه ۰۹۶۲۷ تماس بگیرند.

وی با اضافه کردن این که در صورتی که کارت سوخته است، هموطنان برای ثبت درخواست کارت سوخت المثنی به دفاتر پلیس مراجعه کنند، گفت: افرادی که کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند، می‌توانند از طریق کد شناسایی خود، تازه‌ترین وضع کارت سوخت خود را در سامانه اینترنتی شرکت پست یا پلیس ردیابی کنند.

عرب عامری همچنین در پاسخ به پرسشی درباره دریافت بنزین در ظرف بیان کرد: با توجه به وضعیت اشتعال سوخت بنزین، دریافت آن در ظرف به لحاظ ایمنی ممنوع است.

5 از 3 رای

نظر شما چیست؟