شرط جدید طرح های فروش خودروسازان به ضرر اقشار کم‌درآمد است

یک نماینده مجلس معتقد است شرط جدید داشتن وجه خودرو در حساب وکالتی برای ثبت نام خودرو، در اصل به ضرر اقشار کم‌درآمد و به نفع دلال هاست.

دوشنبه - ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۰
روح‌الله عباس‌پور نماینده بویین‌زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی

روح‌الله عباس‌پور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است با شرط جدید خودروسازان، خودرو نصیب اقشار کم‌درآمد نمی‌شود و به دست دلالان می‌رسد. این نماینده مجلس با تاکید بر این که قرار دادن شرط واریز بخشی از قیمت خودرو برای ثبت‌نام در طرح‌های قرعه‌کشی باعث می‌شود رانت ناشی از قرعه‌کشی، دوباره به جیب سوداگران برود، گفت: این اقدام نادرست است، زیرا با این شرط افراد کم‌درآمد نمی‌توانند مشارکت کافی داشته باشند و صرفا افرادی که پس‌انداز دارند می‌توانند در طرح‌های قرعه‌کشی شرکت کنند.

نماینده بویین‌زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی افزود: پیش از این افرادی که نقدینگی و توانایی مالی چندانی نداشتند، پس از اینکه در طرح‌های قرعه‌کشی برنده می‌شدند با فروش کالاهایی مانند طلا و …، پول خرید خودرو را به حساب خودروسازان واریز می‌کردند اما در‌حال‌حاضر که ناچارند بخشی از قیمت خودرو را پیش از انجام قرعه‌کشی در حساب وکالتی واریز کنند، نمی‌توانند در این طرح‌ها شرکت کنند و فقط افرادی که پس‌انداز دارند، می‌توانند از این طرح‌ها استفاده کنند.

وی اضافه کرد: با شرط جدید خودروسازان، خودرو نصیب نیازمندان نمی‌شود و به دست دلالان می‌رسد. درواقع رانت ناشی از قرعه‌کشی دوباره به جیب سوداگران می‌رود. این نماینده مجلس یازدهم تصریح کرد: واریز بخشی از پول خرید خودرو به حساب بانک‌ها موجب می‌شود خودروسازان بتوانند از برخی مزایای بانکی مانند تسهیلات استفاده کنند. در طرح‌های خودروسازان برای فروش خودرو ابتدا باید قرعه‌کشی انجام شود تا افراد متقاضی پس از برنده شدن با مدیریت پس‌اندازها، هزینه خودرو را بپردازند.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟