رئیس کل گمرک: حجم ترانزیت به ١١ میلیون تن رسید

محمد رضوانی‌فر رئیس کل گمرک ایران می‌گوید در ١٠ ماه اول امسال میزان ترانزیت از کشورمان ١١میلیون تن بوده که رشد ٨ درصدی نسبت به سال گذشته داشت.

جمعه - ۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۴
رئیس کل گمرک: حجم ترانزیت به ١١ میلیون تن رسید

محمد رضوانی‌فر در مراسم رونمایی از برنامه راهبردی گمرک در روز جهانی گمرک جمهوری اسلامی ایران با اشاره به عملکرد تجاری در سال جاری، میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور به غیر از نفت خام، نفت کوره و نفت سفید، بدون احتساب صادرات از محل تجارت چمدانی و صادرات خدمات فنی و مهندسی و برق در ۱۰ ماهه سال جاری را ۱۰۳ میلیون تن و به ارزش ۴۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار اعلام کرد که به گفته وی، این میزان صادرات غیر نفتی در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰، افزایش ۲.۹۳ درصدی در وزن و ۱۷.۶۶ درصدی در ارزش دلاری داشته است.  

به گزارش خودرودیلی از خبرگزاری کار ایران – ایلنا و به گفته رئیس کل گمرک ایران، میزان واردات کشور در این مدت به میزان ۳۱ میلیون تن به ارزش ۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده که کاهش ۷.۶ درصدی در وزن و افزایش ۱۶.۸۶ درصدی در ارزش را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان می دهد. 

محمد رضوانی فر با اشاره به مقاصد تجاری ایران گفت: بزرگترین مقاصد صادراتی در این مدت کشورهای چین با ۱۲میلیارد و ۶۰۰میلیون دلار، عراق با ۸میلیارد و ۹۰۰میلیون دلار، ترکیه با ۶میلیارد و ۶۰۰میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۴میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار و هند با ‌یک میلیارد و ۶۰۰میلیون دلار بوده است.

رضوانی‌فر ادامه داد: همچین در ١٠ ماه اول امسال میزان ترانزیت از کشورمان ١١میلیون تن بوده که رشد ٨ درصدی نسبت به سال گذشته داشت و واردات کالای اساسی در این مدت زمان از نظر مقداری ۵٧درصد و از نظر ارزش، ٢١درصد رشد داشت. 

وی گفت: بیش از ٢٠میلیارد دلار مازاد درآمد داشتیم که در این شاخص بسیار موفق عمل کرده‌ایم.

رئیس کل گمرک ایران همچنین افزود: در مدت مذکور درآمد حاصل از حقوق ورودی کالاهای خودرویی و غیر خودرویی ۶٠هزار میلیارد تومان و درآمد مالیات ارزش افزوده ٧۵هزار میلیارد تومان بوده که به خزانه وارد می‌شود و پیش بینی می‌شود در سال آینده، درآمد حقوق ورودی خودرویی با ٣٢هزار میلیارد تومان و حقوق ورودی سایر کالا تا ٨٧ هزار میلیارد تومان افزایش یابد و درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده بیش از ١٠٠هزار میلیارد تومان باشد.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟