حاشیه‌های جنجالی پیاده کردن دو مسافر برای کاهش وزن هواپیما

خلبان پرواز تهران-خرم‌آباد به دلیل تغییرات جوی‌ فرودگاه مقصد و بهبود عملکرد پروازی مجبور به کاهش وزن هواپیما با پیاده کردن ۲ مسافر قبل از پرواز شد.

جمعه - ۲۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۷
حاشیه‌های جنجالی پیاده کردن دو مسافر برای کاهش وزن هواپیما

صبح روز پنجشنبه ۲۲ دی ماه در اتفاقی نادر، خلبان پرواز مسیر تهران-خرم‌آباد شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با ادعای اینکه هواپیما سنگین شده، دو مسافر این پرواز را پیاده کرد. این در حالی است که برخی مسافران این هواپیمای ای‌تی‌آر گفته‌اند بیش از ده صندلی این پرواز خالی بوده است. مسافران این پرواز بیش از دو ساعت در باند فرودگاه مهرآباد به همین دلیل معطل شده بودند. مدیر روابط عمومی هواپیمایی ایران ایر در این مورد گفت: خلبان پرواز مسیر تهران – خرم آباد به دلیل تغییرات‌جوی‌ فرودگاه مقصد و بهبود عملکرد پروازی مجبور به کاهش وزن هواپیما و پیاده کردن ۲ مسافر قبل از پرواز از باند فرودگاه مهرآباد شد.

دلیل پیاده کرده ۲ مسافر پرواز تهران-خرم‌آباد

حسام قربانعلی درباره چرایی پیاده کردن ۲ مسافر با تشخیص خلبان از پرواز صبح امروز در مسیر تهران- خرم آباد، با اظهار این که تغییرات جوی در فرودگاه خرم آباد در زمان پرواز منجر به آن شد تا خلبان با هدف بهبود ایمنی و عملکرد هواپیما مجبور به کاهش وزن پرواز شود، تصریح کرد: شرایط وزش باد موافق و مخالف در فرودگاه مقصد و کوهستانی بودن مسیر موجب شد محاسبات خلبان در زمان برخاستن از فرودگاه مهرآباد درباره وزنِ پرواز تغییر کند.

به گفته قربانعلی، هنگام‌ پرواز در شرایط جوی نامناسب و کوهستانی، خلبان بدترین سناریو را در نظر می‌گیرد که مثلا اگر قرار باشد پرواز با یک‌موتور ادامه یابد، تا چه اندازه امکان وزن پرواز وجود دارد. مدیر روابط عمومی ایران ایر گفت: در نهایت با هدف بهبود عملکرد هواپیما در شرایط کوهستانی مجبور به اعمال کاهش وزن قبل از برخاستن در تهران شد. در نظر داشته باشید که وزن پرواز فقط در زمان پرواز مشخص می‌شود و ما از پیاده کردن این ۲ مسافر عذرخواهی می‌کنیم.

به گفته قربانعلی محدودیت هواپیمای ای.تی.آر محاسبات را توسط خلبان که مسئولیت ایمنی در شرایط پرواز را دارد، تغییر داده است و در نهایت محدودیت اقلیمی و شرایط جوی منجر به تشخیص خلبان در کاهش وزن هواپیما برای فرود آمدن موفق شد.

محدودیت وزن در هواپیمای مسافری چیست؟

او درباره موضوع «محدودیت وزن» در پروازهای با نوع ای. تی. آر، گفت: وزن مسافرگیری یک بار توسط بازرگانی شرکت‌ها و هنگام فروش بلیت مشخص می‌شود، یک بار هم توسط خلبان و با توجه به شرایط جوی و دمایی مقصد پروازی. خلبان یک ساعت قبل از پرواز، وزن را به واحد پذیرش مسافر اعلام می‌کند و مسافرگیری انجام می‌شود اما تغییرات جوی در زمان برخاستن هواپیما در فرودگاه موجب تغییر نظر خلبان و کاهش ۲ مسافر می‌شود و در نهایت یک خانم و آقا با رضایت خود از این هواپیما پیاده می‌شوند.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟