هشدار ۵۰۰ میلیون تومانی شدن پژو ۲۰۶ توسط نماینده مجلس

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی: اگر وزیر صمت در این سِمَت بماند، احتمالا قیمت پژو ۲۰۶ به بالای ۵۰۰ میلیون تومان می‌رسد.

جمعه - ۲۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۰
لطف الله سیاهکلی نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی

عضو کمیسیون صنایع و معادن معتقد است فاطمی امین باید به استعفا رضایت بدهد و در سِمَت دیگر مشغول فعالیت شود و بیش از این دولت، مجلس و مردم را اذیت نکند! لطف‌الله سیاهکلی با تاکید بر این موضوع می‌گوید اگر وزیر همچنان در این سمت بماند، احتمالا قیمت پژو ۲۰۶ به بالای ۵۰۰ میلیون تومان خواهد رسید. وزیر صنعت، معدن و تجارت صبح روز سه‌شنبه ۲۲ آذر برای توضیح در مورد علل افزایش شدید قیمت خودرو طی روزهای اخیر به مجلس رفته بود که نمایندگان مجلس  با ۱۱۰ رأی موافق، ۱۲۵ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۲ نماینده حاضر در صحن، از توضیحات وزیر صمت در این باره قانع نشدند و به وی کارت زرد دادند. لطف‌‎الله سیاهکلی نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که سوال اصلی نمایندگان مجلس از فاطمی امین در حضور چه بود و چرا پاسخ‌های وی نتوانست نمایندگان را قانع کند، گفت: به نظر من وزیر صمت هیچگاه به پرسش‌هایی که از وی می‌شود پاسخ نمی‌دهد و این موضوع در نحوه پاسخگویی وزیر در جلسه استیضاح نیز کاملا مشهود بود.

به گزارش فارسی‌کار از خبرگزاری کار ایران – ایلنا، سیاهکلی با بیان اینکه وزیر صمت در پاسخ به پرسش‌های نمایندگان مجلس فرافکنی می‌کند، تصریح کرد: فاطمی امین علت افزایش نرخ خودرو را به نوسان‌های نرخ ارز نسبت می‌دهد اما این پاسخ در واقع زیر سوال بردن دولت است.

وی با طرح این پرسش که چه نسبتی بین نوسان‌های نرخ ارز و تولیدات داخلی وجود دارد، گفت: سال‌های گذشته تاثیر نرخ ارز بر قیمت خودرو را حدود ۲۰ درصد اعلام می‌کردند، در سال جاری چه اتفاقی رخ داده  که نوسان‌های نرخ خودرو تا این میزان به نرخ ارز مرتبط شده است.

سیاه‌کلی آیین نامه واردات خودرو از سوی وزارت صمت را ناکارآمد دانست و افزود: فاطمی امین این قول را داده بود که تا آذر ماه نخستین محموله خودرو وارد کشور شود این در حالیست که هنوز موفق به این مهم نشده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عرضه خودرو در بورس، افزود: در هیچ کجای دنیا عرضه خودرو در بورس صورت نمی‌گیرند؛ نمی‌دانم این رسم چطور مرسوم شده است و این مسئله با کدام اصل اقتصاد همخوانی دارد.

لطف‌اله سیاهکلی، نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی

به گفته نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی: وزیر صمت با ابتدایی‌ترین واژگان اقتصاد یعنی عرضه و تقاضا، صادرات و واردات و رقابت آشنا نیست و در پاسخ به پرسش‌های که از وی می‌شود سخنان بی‌ارتباطی را طرح می‌کند؛ فاطمی امین به جای اینکه عرضه و تقاضا را معنادار، تولید را افزایش و واردات را منطقی کند از مجلس می‌خواهد که مالیات بر سرمایه بگذارد تا وزیر بتواند کار خود را انجام بدهد. اینگونه سخن گفتن نشان می‌دهد که وی با 40 درصد اقتصاد کشور که در دست اوست آشنا نیست و شناختی از آن ندارد.

سیاهکلی با اشاره به افزایش روزانه نرخ خودرو در بازار، گفت: برخی از خودروهای عرضه شده در بازار در دو هفته اخیر بیش از ۱۰۰ میلیون افزایش نرخ داشتند.

وی ادامه داد: فاطمی امین باید به استعفا رضایت بدهد و در سمت دیگر مشغول فعالیت شود و بیش از این دولت، مجلس و مردم را اذیت نکند؛ به نظر می‌رسد اگر وزیر همچنان در این سمت بماند قیمت پژو ۲۰۶ به بالای ۵۰۰ میلیون تومان برسد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن در پاسخ به این پرسش که فاطمی امین از واردات خودرو در هفته آینده خبر داده است به نظر شما این مهم عملیاتی خواهد شد، گفت: کدام خودرو را می‌خواهد وارد کشور کند؟ خودروهایی که در داخل کشور مونتاژ می‌شود را می‌خواهد به اسم واردات تمام کنند. چانگان در ایران مونتاژ می‌شود آنها می‌خواهند خودروهای چانگان را وارد کنند و اینگونه همان تعداد افرادی که در بخش مونتاژ فعال بودند بیکار شوند.

به گفته این نماینده مجلس، واردات فعلی، منطقی ندارد.

سیاهکلی با بیان اینکه صدای نمایندگان به جای نمی‌رسد، افزود: بعد از یک سال وزارت صمت و بانک مرکزی توافق کردند یک میلیارد دلار برای واردات خودرو تخصیص بدهند که با این عدد نمی‌تواند بازار را به تعادل برساند.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟

دیگر نظرات

  • یونس | 25 آذر 1401 - 23:25

    مسئولین کارتون درسته ما مردم حقمون عین سگ بهامون رفتار بکنید باید با خفت و خاری بمیریم تا اینکه ایستاده بمیریم

  • یونس | 25 آذر 1401 - 23:27

    دمتگرم ک نظراتمونو منتشر میکنی اولین سایت ک واقعا میبینم منتشر میکنه

  • بنده خدا | 4 بهمن 1401 - 16:24

    کاش کمی فکر میکردند خدایی هم هست اینهمه فشار برملت مظلوم وشهید داده سزاوار نیست