افزایش افسار گسیخته قیمت ها در بازار خودرو

بررسی و مقایسه قیمت‌های بازار خودرو با ابتدای آذر امسال حاکی از آن است که خودروهای شاخص بازار در این مدت تا ۱۰۰‌ میلیون تومان گران شده‌اند.

جمعه - ۲۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰
افزایش افسار گسیخته قیمت ها در بازار خودرو

با افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر، اخبار خوبی از بازار خودروی کشور به گوش نمی‌رسد. رصد بازار نشان از افزایش قیمت افسارگسیخته خودرو دارد، به‌طوری که تنها در ۱۰‌روز اخیر بیشتر خودروها بین ۳۰ تا ۵۰‌میلیون‌تومان افزایش قیمت داشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. به‌نظر می‌رسد که دلیل اصلی این موضوع رشد نرخ دلار باشد. روز گذشته نرخ دلار در بازار آزاد به ۳۷‌هزار و ۷۰۰‌تومان رسید ‌تا بازار خودروی کشور التهاب‌شدیدی را به خود ببیند، به‌طوری‌که کف قیمت خودروهای صفر مربوط به پراید۱۳۱ تولید سال‌۹۹ است که روز گذشته در بازار خودرو ۲۰۸‌میلیون‌ تومان قیمت‌گذاری شد، بنابراین با قیمت کمتر از ۲۰۸‌میلیون‌تومان هیچ خودروی صفری نمی‌توان از بازار خریداری کرد.

به گزارش فارسی‌کار از روزنامه دنیای اقتصاد، دلیل اصلی این افزایش قیمت، رشد قابل‌توجه نرخ ارز است. در ابتدای آذرماه نرخ ارز در بازار آزاد ۳۳‌هزار و ۹۰۰‌تومان بود اما روز گذشته قیمت آن به ۳۷‌هزار و ۷۰۰‌تومان رسید، بنابراین از ابتدای آذرماه تاکنون ۱۱‌درصد رشد نرخ ارز را شاهد بوده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم که این موضوع موتور محرکه رشد قیمت خودرو در بازار بوده‌است. از طرف دیگر ناآرامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اخیر را می‌توان یکی از علل و عوامل رشد قیمت خودرو دانست. همچنین نااطمینانی ایجادشده در زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اقتصادی و سیاسی خریداران را به این سمت می‌برد که بخواهند با خرید خودرو، ارزش پول خود را حفظ کنند؛ به‌طوری‌که برخلاف گذشته با خودرو نه به‌عنوان یک کالای مصرفی، بلکه کالایی سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای برخورد می‌کنند.

از طرف دیگر فروشندگان چندان مایل به ‌فروش خودروی خود نیستند، چراکه معتقدند احتمالا در آینده رشد قیمتی بیشتری رخ دهد؛ مسله‌ای که به‌عنوان انتظار تورمی از آن یاد می‌شود. با این‌وجود اما بازار خودروی کشور همچنان به‌شدت درگیر رکود است که از طرفی از عدم‌تمایل صاحبان خودرو برای فروش و از طرف دیگر از نبود قدرت متقاضیان سرچشمه می‌گیرد. رشد افسارگسیخته قیمت خودرو نیز باعث‌شده، از تعداد افرادی که قدرت خرید خودرو داشته‌اند کاسته شده و رکود در این بازار عمیق‌تر شود.

افزایش قیمت خودروهای ایران خودرو

برای بررسی بازار خودرو، قیمت خودرو را از ابتدای آذرماه امسال تا روز گذشته بررسی کردیم. خودروهای شاخص بازار در این مدت تا ۱۰۰‌میلیون‌تومان افزایش قیمت داشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. در این بین محصولات ایران‌خودرو به نسبت محصولات سایپا بیشتر گران شده‌اند. سمندLX در روز ابتدایی آذرماه ۲۵۵‌میلیون‌تومان خرید و فروش می‌شد. این درحالی است که روز گذشته قیمت این خودرو به ۳۵۵‌میلیون‌تومان رسید‌ تا افزایش قیمت ۱۰۰‌میلیون‌تومانی را ثبت کند که نشان از رشد ۳۹‌درصدی قیمت این خودرو در طول ماه‌جاری دارد.

پژوپارس محصول پرطرفدار دیگر ایران‌خودرو نیز از یکم آذرماه با افزایش قیمت ۷۰‌میلیون‌تومانی مواجه بوده‌است. این خودرو در ابتدای ماه پایانی پاییز ۳۴۰‌میلیون‌تومان در بازار قیمت داشت اما روز گذشته با گذشت تنها ۲۳‌روز، قیمت آن به ۴۱۰‌میلیون‌تومان رسید، بنابراین در این مدت قیمت پژوپارس در بازار حدود ۲۰‌درصد افزایش داشته است. دیگر خودروی پرتقاضای بازار نیز در این مدت زمان با رشد قیمت قابل‌توجهی همراه بوده‌است. پژو۲۰۶ تیپ۲ که ابتدای آذرماه در بازار ۳۳۲‌میلیون‌تومان قیمت‌گذاری شده بود، روز گذشته ۳۷۵‌میلیون‌تومان قیمت داشت که نشان از رشد قیمت ۴۲‌میلیون‌تومانی و ۱۳‌درصدی دارد.

پژو ۲۰۷ پانوراما، خودروی دیگری از ایران‌خودرو بود که مورد بررسی قرار دادیم. این خودرو در ابتدای ماه‌جاری در بازار آزاد به قیمت ۴۶۰‌میلیون‌تومان خرید و فروش می‌شد اما دیروز این خودرو در بازار به قیمت ۵۲۰‌میلیون‌تومان رسید، بنابراین این خودرو در این مدت ۶۰‌میلیون‌تومان گران شده که حاکی از رشد ۱۳‌درصدی قیمت آن است. دناپلاس توربو دنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای به‌عنوان آخرین خودروی مورد بررسی از گروه ایران‌خودرو نیز در این ۲۳ روز ۵۳‌میلیون‌تومان افزایش قیمت داشته که نشان از رشد ۱۰‌درصدی قیمت این خودرو دارد.

خودروهای سایپا چقدر گران شدند؟

همان‌طور که اشاره شد قیمت محصولات سایپا در این مدت نسبت به محصولات ایران‌خودرو با افزایش قیمت کمتری مواجه بوده‌است. تیبا به‌عنوان یکی از محصولات پرتقاضای سایپا، در ابتدای آذرماه ۲۱۰‌میلیون‌تومان معامله می‌شد، با این‌حال دیروز قیمت این خودرو در بازار به ۲۳۵‌میلیون‌تومان رسید، بنابراین تیبا در این مدت زمان با ۲۵‌میلیون‌تومان، معادل ‌۱۲درصد رشد قیمت مواجه بوده‌است.

تیبا۲ در این بازه زمانی از ۲۲۱‌میلیون‌تومان به ۲۴۵‌میلیون‌تومان رسید ‌که نشان از رشد قیمتی ۲۴‌میلیون‌تومانی و ۱۱‌درصدی دارد. کوییک دنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای نیز از ابتدای آذرماه از ۲۲۰‌میلیون‌تومان به ۲۴۵‌میلیون‌تومان رسیده است، بنابراین این خودرو طی ۲۳‌روز گذشته ۲۵‌میلیون‌تومان افزایش‌قیمت داشته که نشان از رشد ۱۱‌درصدی قیمتی دارد.

در این بین شاهین جزو خودروهایی از سایپا است که افزایش قیمت قابل‌توجهی را تجربه کرده‌است. این خودرو در یکم آذرماه به قیمت ۳۷۰‌میلیون‌تومان خرید و فروش می‌شد اما دیروز نرخ این خودرو در بازار آزاد به ۴۴۵‌میلیون‌تومان رسید، بنابراین شاهین در این بازه زمانی با رشد قیمت ۷۵‌میلیون‌تومانی و ۲۰‌درصدی مواجه بوده‌است.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟

دیگر نظرات

  • جعفر اردشیری | 29 آذر 1401 - 14:49

    لعنت به این وضعیت که نمیشه با صد میلیون یه ماشین درست و حسابی خرید!!!
    به پراید ۹۰ هم قانعیم اما نمیشه با این پول خرید!!!!!!!