دستور اختصاص ۲۰درصد تولید خودروسازان به دوگانه‌سوزها

تکلیف جدید دولت بر خودروسازان مبنی بر تخصیص ۲۰درصد تولیدات به خودروهای دوگانه‌سوز می‌تواند روند کماکان نزولی تولید دوگانه‌سوزها را صعودی کند؟

یکشنبه - ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰
دستور اختصاص ۲۰درصد تولید خودروسازان به دوگانه‌سوزها

هیات دولت در شرایطی خودروسازان را مکلف کرده که ۲۰درصد از تولیدات خود را به تولید خودروهای دوگانه‌سوز اختصاص دهند، که تولید دوگانه‌سوزها به دلیل کاهش تقاضا و همچنین تحریم خودروسازی طی سال‌های اخیر با کاهش جدی مواجه بوده است. برای مثال میزان تولید این دست از خودروها در سال ۱۴۰۰ به میزان ۱۲هزار و ۳۹۶ دستگاه بوده که این میزان نسبت به سال ۹۹ کاهش قابل‌توجه ۵۰درصدی را نشان می‌دهد. تکلیف خودروسازان به اختصاص ۲۰درصد از تولید خود به دوگانه‌سوزها درحالی است که آمار تولید خودرو در سال ۹۹ به حدود ۹۸۴هزار و ۵۰۰ دستگاه می‌رسید. یعنی در سال گذشته تنها حدود یک‌درصد از خودروهای تولیدی دوگانه‌سوز بوده‌اند.

به گزارش فارسی‌کار و به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، علل و عوامل مختلفی را می‌توان در کاهش تولید دوگانه‌‌سوزها موثر دانست. علت اول قیمت بالای تولید خودروهای دوگانه‌سوز برای خودروسازان است. تولید این دست از خودروها به دلیل تحریم هزینه بیشتری را برای خودروسازان در پی دارد، این در صورتی است که با توجه به قیمت‌گذاری دستوری خودروسازان سودی نیز از دوگانه‌سوز کردن خودروهای خود نمی‌برند و انگیزه‌ای برای این کار ندارند. در طرف مقابل انگیزه‌ای نیز در میان مصرف‌کنندگان برای خرید خودروهای دوگانه‌سوز دیده نمی‌شود یا دست‌کم انگیزه کافی وجود ندارد. در گذشته با توجه به تفاوت قیمت محسوس میان بنزین و گاز CNG مصرف‌کنندگان این انگیزه را داشتند که با تهیه خودروی دوگانه‌سوز، هزینه کمتری را برای سوخت خودروی خود صرف کنند.

با این حال در سال‌های اخیر تفاوت قیمت این دو نوع سوخت کمتر شده است و این انگیزه اساسی مصرف‌کنندگان که بیش از هرچیز آنها را به سمت خرید دوگانه‌سوزها سوق می‌داد کمرنگ شده است. عامل اساسی دیگر را که در انگیزه مصرف‌کنندگان و به تبع آن استقبال از دوگانه‌سوزها می‌توان موثر دید، موضوع تصور عمومی از ایمنی خودروهای دوگانه‌سوز است. هنوز شاهد آن هستیم که سرنشینان در زمان سوختگیری گاز CNG خودرو را ترک می‌کنند چراکه احتمال انفجار یا آسیب‌های دیگر را از این طریق پررنگ‌تر می‌بینند. بنابراین مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهد اگر بتوانند هزینه‌های بنزین را کنترل کنند به سمت خودروهای بنزینی بروند، تا علاوه بر ایمنی بیشتر فضای بیشتری را نیز در صندوق عقب خود تجربه کنند.

از سوی دیگر در شرایطی این دست از دغدغه‌ها در مورد خودروهای دوگانه‌سوز هنوز مطرح است که صنعت خودرو در کشور مسیر زیادی را تا رسیدن به سطح جهانی در پیش دارد. اکنون در بازارهای جهانی این خودروهای برقی هستند که حرف اول را می‌زنند و خودروهای هیبریدی تا حد زیادی قافیه را به خودروهای تمام‌برقی باخته‌‌اند.

در کشورهای مختلف سعی بر این است که صنعت خودرو از سوخت‌های فسیلی عبور کند، با‌این‌حال هنوز شاهد هستیم که در صنعت خودروی کشور هدف ۲۰درصدی تولید خودروهای دوگانه‌سوز دور از دسترس به نظر می‌آید و سهم این دست از خودروها بیش از یک‌درصد نیست. به طور حتم عدم فرهنگ‌سازی مناسب و سیاست‌گذاری‌هایی که انگیزه کافی را به خودروساز و مصرف‌کننده بدهد در این مورد می‌تواند نقش موثری را ایفا کند. با تکلیف خودروسازان به اختصاص ۲۰درصد از تولید خود به خودروهای دوگانه‌سوز قطعا این مشکل نمی‌تواند حل شود، چراکه تکلیف بدون سیاستگذاری و ریل‌گذاری همان مسیری است که سال‌ها در صنعت خودروی کشور شاهد بودیم و نتیجه آن نیز مشخص است.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟