از عرضه پژو ۲۰۶ در بورس کالا تا زمان سومین مرحله فروش خودرو در سامانه یکپارچه

در تازه‌ترین توضیحات سخنگوی وزارت صمت پیرامون آخرین وضعیت عرضه خودرو در بازار، خبر عرضه خودروهای پرفروش مثل ۲۰۶ و پارس در بورس کالا مطرح شد.

سه شنبه - ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۹
خودرو پژو ۲۰۶ ایران خودرو

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از برگزاری سومین نوبت فروش خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص این وزارتخانه در نیمه نخست شهریورماه خبر داد و با اشاره به ورود خودروهایی از تولیدکنندگان مختلف به بورس کالا، از عرضه خودروهای پرطرفداری نظیر پژو پارس و پژو ۲۰۶ تیپ دو در این بستر نیز خبر داد. امید قالیباف گفت: یکی از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت حذف تدریجی قرعه‌کشی خودرو است که وزیر صمت بارها و بارها آن را مطرح کرده است.

به گزارش فارسی‌کار و به نقل از خبرگزاری تسنیم، این مقام مسئول بیان‌داشت: بررسی روند قرعه‌کشی خودرو در سال جاری حاکی از آن است که در هر مرحله تعداد بیشتری از خودروها از قرعه‌کشی خارج شده اند که این مهم به دلیل افزایش تولید خودروی کامل بوده است.

قالیباف با اشاره به این که اکنون در گروه خودروسازی سایپا به‌جز خودروهای کوئیک اس و ساینا اس که هنوز در فرآیند قرعه‌کشی هستند، بقیه خودروها از قرعه‌کشی خارج شده و به صورت پیش‌فروش عرضه می‌شوند، گفت: در گروه صنعتی ایران‌خودرو نیز تاکنون چهار خودروی تارا دنده‌ای و اتوماتیک و دنا پلاس توربوشارژ دنده‌ای و اتوماتیک از قرعه‌کشی خارج شده است.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه‌کرد: امسال با در پیش گرفته شدن شیوه قرعه‌کشی یکپارچه، شاهد برقراری ثبات در بازار بودیم و رفتارهای هیجانی و تقاضاهای کاذب رو به کاهش گذاشت و در چند ماه اخیر قیمت‌ها در بازار روند کاهشی داشته است.

وی تصریح‌کرد: در قرعه‌کشی‌ها نیز شاهد کاهش تقاضای سفته‌بازی و واسطه‌گری بودیم و با مدیریتی که در عرضه اتفاق افتاد، تعداد بیشتری از خودروها از قرعه‌کشی خارج شدند.

قالیباف در پاسخ به اینکه چه زمانی شاهد حذف قرعه‌کشی‌ها در فروش فوق‌العاده خودرو خواهیم بود، خاطرنشان‌کرد: این گام بعدی خواهد بود و با افزایش تولید می‌توان تعداد خودروهای بیشتری را از طریق فروش فوق‌العاده از قرعه‌کشی خارج کرد.

وی با یادآوری این که اکنون خودروهای کوئیک، کوئیک آر (دو رنگ)، وانت سایپا ۱۵۱ و همه محصولات زامیاد به صورت فروش فوق‌العاده عرضه می‌شوند و از قرعه‌کشی خارج شده‌اند، اظهار داشت: در ایران‌خودرو، مساله کمی متفاوت است و این گروه صنعتی در گام نخست دو خودروی هایما و تارا را برای کشف قیمت پایه در بورس کالا عرضه کرد.

وی افزود: در گام بعدی، خودروهای پژو پارس و پژو ۲۰۶ تیپ دو وارد بورس خواهد شد که در این صورت دست این خودروساز برای تامین نقدینگی در راستای رشد تولید و خروج خودروها از قرعه‌کشی بازتر می‌شود.

قالیباف خاطرنشان‌کرد: اکنون گروه سایپا اعلام کرده که تولید خودروی ناقص را به صفر رسانده و این مهم به‌زودی در ایران‌خودرو نیز انجام می‌شود.

بر اساس این گزارش تاکنون خودروهای تارا با دنده اتوماتیک، تارا با دنده دستی، دنا پلاس توربوشارژ و دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک از ایران‌خودرو، ساینا اس، کوئیک اس، کوئیک آر با گیربکس معمولی و رینگ آلومینیومی و کوئیک با گیربکس معمولی از گروه سایپا، ایکس‌۵۵ اکسلنت اسپورت، ایکس‌۵۵ پرو اکسلنت اسپورت و تیگو۸ پرو پرمیوم از مدیران خودرو در طرح‌های مختلف مشارکت در تولید، پیش فروش، فروش فوق‌العاده و فروش فوری از قرعه‌کشی خارج شده اند. وی همچنین از برگزاری سومین نوبت قرعه‌کشی یکپارچه خودروها در نیمه نخست شهریورماه خبر داد و گفت: اطلاعات تکمیلی در این زمینه متعاقبا اعلام خواهد شد.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟