با ارزش‌ترین خودرو تاریخ را ببینید

رکورد قیمت پرداختی برای خودرو به تازگی در یک حراجی خصوصی، جابجا شد؛ مشتری این مرسدس-بنز کلاسیک از نام‌‌‌های مشهور صنعت خودرو در بریتانیاست.

پنجشنبه - ۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۵
Mercedes Benz 300 SLR Uhlenhaut coupe

یک بنز مدل 300SLR پس از فروش به قیمت ۱۳۵میلیون یورو (حدود ۵ هزار و ۱۵۷ میلیارد تومان) باارزش‌‌‌ترین خودروی تاریخ شد. این خودروی کلاسیک جزو ارزشمندترین کالاهایی است که تا به حال در یک حراجی فروخته شده است. تنها دو دستگاه از این بنز در سال  ۱۹۵۵ ساخته شد. این ماشین براساس مدلی ساخته می‌‌‌شد که بنز با آن دو بار در مسابقات اتومبیلرانی قهرمان جهان شده بود. این دو ماشین هم برای مسابقه آماده می‌‌‌شدند. اما در جریان ساخت، تصادف یک بنز در مسابقات ۲۴ساعته لومان به مرگ ۸۳ تماشاچی منجر شد و به دنبال آن بنز تصمیم به ترک مسابقات اتومبیلرانی گرفت.

با وجود تصمیم بنز برای خروج از مسابقات، کارخانه آلمانی این دو ماشین را تکمیل کرد. از بنز 300SLR به عنوان یکی از بهترین نمونه‌‌‌ها در طراحی و مهندسی خودرو یاد می‌شود. موتور آن هشت سیلندر و حداکثر سرعتش ۲۹۰ کیلومتر در ساعت است که یکی از سریع‌‌‌ترین‌‌‌ها در زمان خود بود. رودولف اولهات، مدیر پروژه، برای مدتی از یکی از خودروها به عنوان خودروی شرکت استفاده کرد و به همین دلیل لقب اولهات به این خودرو داده شد. بنز در سال‌های بعد آنها را در موزه خود گذاشت و در جشنواره‌‌‌های خودروهای کلاسیک شرکت می‌‌‌کرد.

حراج به صورت خصوصی و با دعوت از تعداد محدودی خریدار در موزه بنز انجام شد. موسسه ساتبیز که این حراج را برگزار کرد، نام خریدار را اعلام نکرده، اما نشریه‌‌‌ای وابسته به یک شرکت بیمه ماشین‌‌‌های کلاسیک ادعا کرده که خریدار از نام‌‌‌های مشهور صنعت خودرو در بریتانیاست. مرسدس-بنز اعلام کرده که با پول فروش این ماشین صندوقی تاسیس خواهد کرد تا به ادامه تحصیل جوانان کمک کند. این کمک‌هزینه قرار است در رشته‌‌‌هایی پرداخت شود که به کاهش آلودگی محیط‌زیست مربوط باشند.

رکورد گران‌‌‌ترین ماشین جهان پیش‌‌‌ از این در اختیار فراری 250GTO ساخت ۱۹۶۳ بود که چهار سال پیش به قیمت ۷۰میلیون دلار در یک حراجی فروخته شد. با توجه به افزایش تورم در اقتصاد‌‌‌های بزرگ جهان، خرید کالاهای باارزش مانند ماشین‌‌‌های کلاسیک یکی از راه‌‌‌هایی است که سرمایه‌‌‌داران از آن برای حفظ ارزش ثروت خود استفاده می‌کنند.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟

دیگر نظرات