چرا قیمت خودرو در کشور ۳برابر قیمت های جهانی است

سعید مؤتمنی: مشکل بازار خودرو کشور، انحصار و محدودیت عرضه است و موجب شده قیمت خودرو در کشورمان سه برابر قیمت های جهانی باشد.

پنجشنبه - ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۴
چرا قیمت خودرو در کشور ۳برابر قیمت های جهانی است

بررسی آگهی‌های فروش خودرو حاکی از آن است که قیمت فروش خودرو در بازار که از ابتدای امسال روند صعودی به خود گرفته همچنان در حال افزایش است، بطوری که در روزهای اخیر قیمت فروش پراید ۱۱۱ به ۲۰۵میلیون تومان رسیده است.

این در حالی است که قیمت فروش این خودرو تا هفته گذشته حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان و در اواخر اسفند ماه سال قبل یعنی حدود دو ماه پیش قیمت این خودرو در بازار حداکثر حدود ۱۸۲ میلیون تومان بود. همچنین قیمت ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۴۰۰ که در دو – سه روز گذشته به حدود ۳۰۳ میلیون تومان رسیده است در هفته گذشته حدود ۲۸۷ میلیون تومان بود. کارشناسان و دست اندرکاران بازار خودرو عامل مهم و تاثیرگذار در افزایش قیمت خودرو را عدم تناسب بین عرضه و تقاضا عنوان می کنند. سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران می گوید از سال ۹۷ تاکنون عرضه خودرو بین ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است. 

به گزارش فارسی‌کار و به نقل از خبرگزاری فارس، گفتنی است با توجه به وعده های وزیر صمت و مدیران عامل دو خودروساز بزرگ کشور برای افزایش تولید خودرو در سال جاری؛ انتظار می رفت که امسال تا حدودی قیمت خودرو کنترل شود اما نه تنها وعده های افزایش تولید تاکنون محقق نشد بلکه در سال جاری شاهد افزایش قابل توجه قیمت خودرو نیز بوده ایم و همانگونه که اشاره شد قیمت اغلب خودروها نسبت به اسفند ماه سال گذشته افزایش قیمت قابل توجهی داشته است.

کاهش تولیدخودرو در فروردین ماه

گزارش منتشر شده یکی از رسانه ها از میزان تولید خودرو توسط شرکت ایران خودرو نشان می دهد که تولید خودرو توسط این خودروساز در فروردین امسال، در مقایسه با فرودین سال گذشته، کاهشی بوده است. براساس آمار منتشر شده در فروردین ۱۴۰۱ ایران خودرو در مجموع ۲۵ هزار و ۴۱ دستگاه انواع خودرو تولید کرده است که این تعداد نسبت به تولید ۳۳ هزار و ۸۱۹ دستگاه خودرو در فروردین ۱۴۰۰ کاهش ۲۶ درصدی داشته است. طبق گزارش ماهانه گروه ایران خودرو در فروردین ۱۴۰۱ گروه پژو ۳۰ درصد، گروه سمند ۱۶ درصد، گروه دنا ۴۵ درصد و گروه هایما ۲۷ درصد کاهش تولید نسبت به فروردین سال۱۴۰۰ داشته است. 

دلیل افزایش قیمت خودرو از نگاه خودروسازان

البته خودروسازان علت افزایش قیمت خودرو را اثر متغیرهای کلان اقتصادی به اقتصاد عنوان می کنند بطوری که مهدی خطیبی در اواسط فروردین ماه امسال درباره دلایل افزایش قیمت خودرو گفت: متغیرهای کلان اقتصادی بر روی برخی فعل و انفعالات در بازار و تقاضای سفته بازی خودرو از مسائلی است که می تواند بر قیمت خودرو در بازار تأثیرگذار باشد اما افزایش قیمت خودرو به علت کاهش عرضه خودرو توسط ایران خودرو را تکذیب می کنم. 

سعید مؤتمنی درباره دلایل افزایش قیمت خودرو، گفت: نمی توان یک شبه قیمت خودرو را درست کرد، تا زمانی که میزان عرضه خودرو جوابگوی نیاز بازار نباشد قیمت خودرو افزایش خواهد یافت، بنابراین برای کنترل قیمت خودرو این کالا را باید به جایگاه اصلی اش به عنوان یک کالای مصرفی برگرداند و لازمه این کار نیز آن است که تعادل بین عرضه و تقاضا ایجاد شود. 

واردات خودرو تنها راه کنترل قیمت

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران تنها راه کنترل قیمت خودرو در شرایط فعلی را واردات خودرو عنوان کرد و اظهار داشت: هر زمان خودرو به اندازه کافی وارد بازار شود آن گاه می توان از ثبات قیمت خودرو صحبت کرد. 

وی افزود: براساس آنچه که در رسانه ها از آمار تولید خودرو مشاهده می شود تولید در یک ماه گذشته خوب نبوده و حتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر بوده است بنابراین می توان نتیجه گرفت که  مسئولان به وعده های خود درباره افزایش تیراژ تولید عمل نکرده اند. 

موتمنی اظهار داشت: علاوه بر آمار، وضعیت عرضه در بازار نیز کاملا حاکی از آن است که با کاهش عرضه مواجه هستیم بنابراین در این شرایط نمی توان انتظار کاهش قیمت ها را داشت. 

چرا قیمت پراید از ۲۰۰ میلیون تومان عبور کرد؟ 

این فعال بازار خودرو در پاسخ به این سوال که چرا قیمت پراید به بیش از ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است، گفت: پراید مدتی است که از گردونه تولید خارج شده است و لذا در شرایطی که همه چیز گران می شود دارندگان این خودرو نیز احساس می کنند که می توانند قیمت فروش را بالا اعلام کنند. 

وی به اختلاف قیمت بیش از ۱۵۰ میلیون تومانی ۲۰۶ تیپ ۲ کارخانه و بازار اشاره کرد و افزود: تفاوت بین قیمت کارخانه و بازار این خودرو بسیار زیاد است و در حالی که قیمت کارخانه این خودرو ۱۴۹ میلیون تومان است اما در بازار این خودرو با قیمتی بیش ۳۰۰ میلیون تومان عرضه می شود که این امر ناشی از عرضه کم است. 

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران افزود: هر کالایی در بازار محدودیت عرضه داشته باشد، افزایش قیمت خواهد داشت بنابراین خودرو هم از این قاعده مستثنی نیست لذا برای کنترل قیمت باید اجازه بدهند که خودروهای ارزان قیمت نو و کارکرده وارد شود. موتمنی با اشاره به اینکه کیفیت پایین خودروهای تولید داخل موجب نارضایتی مردم شده است، گفت: سال هاست که خودروهای تولید داخل فاقد کیفیت است و همین موضوع باعث شده میزان مرگ و میر در تصادفات بسیار بالا باشد در حالی که هیچ اقدام خاصی برای بهبود کیفیت تولیدات توسط خودروسازان انجام نمی شود.

وی افزود: این در حالی است که اگر خودروی با کیفیت وارد شود خودروسازان مجبور به ارتقا کیفیت تولیدات خود می شوند.

ارتقا کیفیت تولیدات داخلی با واردات خودروهای با کیفیت

موتمنی در مورد تاثیر واردات خودرو بر قیمت خودرو گفت: مشکل بازار خودرو انحصار و محدودیت عرضه است، هزینه تولید بالا است بنابراین مصرف کننده برای خرید باید هزینه های هنگفتنی بپردازد. قیمت خودرو در کشور ما سه برابر قیمت جهانی است، به عنوان مثال اگر قیمت جهانی یک خودرو ۶۰۰ میلیون تومان باشد در کشور ما همان خودرو با قیمت یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان عرضه می شود و یا اگر قیمت جهانی یک خودرو ۹۰۰ میلیون تومان است آن خودرو در کشور ما با قیمت ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان عرضه می شود. 

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران بیان داشت: قیمت سانتافه مدل ۲۰۱۵ در بازار الان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است در حالی که قیمت همین خودرو در کشور حدود ۱۰ هزار دلار است. 

مؤتمنی اظهار داشت: باید اجازه بدهند خودروهای نو و کار کرده با محدود قیمت ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار وارد کشور شود و اگر در کنار آن تعرفه واردات خودرو نیز کاهش یابد قطعا قیمت ها کاهش می یابد. 

وی افزود: بنابراین قیمت این خودرو اگر با دلار ۳۰ هزار تومانی محاسبه کنیم ۳۰۰ میلیون تومان است و اگر برای ورود آن به کشور ۳۰۰ میلیون نیز عوارض پرداخت شود قیمت تمام شده واردات این خودرو به کشور ۶۰۰ میلیون خواهد بود. پس قطعا در صورتی که این خودرو به کشور وارد شود با قیمتی بسیار کمتر از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان کنونی به فروش خواهد رسید.

وی اظهار داشت: با واردات خودروهای نو و کارکرده با کیفیت قطعا گرایش مردم به سمت خرید این خودروها افزایش می یابد و لذا خودروسازان نیز ترغیب به تولید خودروهای با کیفیت می شوند از طرفی قطعا قیمت خودروهای داخلی با عرضه بیشتر خودرو به بازار کاهش می یابد و قیمت خودروهای وارداتی نیز به علت ورود خودروهای جدید به بازار کاهش خواهد یافت. 

سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت در روز ۱۳ فروردین امسال در بازدید از دو خودروسازی کشور که تولید خودرو در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ حداقل ۵۰ درصد افزایش می یابد. همچنین مدیرعامل ایران خودرو نیز از تولید ۷۵۰ هزار خودرو در سال جاری خبر داده است. خطیبی در این رابطه گفت: امسال ۷۲۵ هزار خودروی سواری و ۲۵ هزار خودروی تجاری توسط این گروه خودروسازی تولید خواهد شد.

انتهای پیام

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟